Docenić inżyniera

"Dni' rozpoczęły się dziś od wręczenia przyznawanych po raz pierwszy "Radomskich Laurów Techniki". Wręczono je kilkunastu osobom i instytucjom w kategoriach: innowacje, nauka i oświata, aktywna działalność oraz wspieranie. Wśród wyróżnionych (kategoria: oświata) znalazł się prof. Marek Golka, wieloletni nauczyciel i wychowanek olimpijczyków z fizyki w "Kochanowskim". Profesor zgadza się z opiniami, że inżynier nie jest dziś prestiżową profesją. - W szkole została bardzo mocno zachwiana proporcja pomiędzy przedmiotami humanistycznymi a ścisłymi na niekorzyść tych drugich. I to bardzo niekorzystnie odbija się na tym, że mamy coraz mniej inżynierów - uważa M. Golka. Dodaje, że w szkołach średnich, a zwłaszcza w technikach, jest za mało godzin fizyki, matematyki, dlatego potem trudno jest wykształcić inżyniera. - Moje doświadczenie pokazuje, że talenty trzeba wyławiać jeszcze w gimnazjum, na co wskazuje przykład Tomka smoleńskiego i Piotrka Godlewskiego, którzy są złotymi medalistami z tych przedmiotów. Nie osiągnęliby tego, gdyby nie dodatkowe zajęcia, praca w kołach zainteresowań - twierdzi prof. Golka. Zauważa, że juz dziś brakuje także nauczycieli fizyki i niebawem możemy spodziewać się tego, że będą wykładać nauczyciele z Ukrainy.
- W ciągu ostatnich 20 lat zawód inżyniera, a więc i ludzi, którzy wykonują dzieło własnymi rękami został mocno zdeprecjonowany. Zaczęliśmy stawiać na ekonomistów, prawników. Dlatego i nasza bieżąca działalność i takie imprezy służą szeroko rozumianej promocji kadry inżynierskiej w regionie - wyjaśnia prezes radomskiej NOT Waldemar Fabirkiewicz. Mói, że z ogromnym niepokojem obserwował brak zainteresowania młodych ludzi kierunkami technicznymi na politechnikach i modzie na ekonomię. Chcemy to zmienić - przekonuje Fabirkiewicz.
Dni Techniki organizowane przez Radomską Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT potrwają do przyszłej soboty włącznie. W programie: tematyczne i branżowe seminaria, w tym m.in. na temat paliw przyszłości w pojazdach samochodowych, odnawialnych źródeł energii, prezentacja lokalnego centrum sterowania urządzeniami SRK na stacji w Drzewicy czy wystawa wyrobów Fabryki Broni w Radomiu.
(bdb)