Dom Pusztynika i kamienica przy Rwańskiej 1 do rewitalizacji. Po kapitalnym remoncie będą służyć Muzeum im. Jacka Malczewskiego

15 stycznia 2024

Pracownia konserwacji, biblioteka, magazyn, być może kawiarnia – prawdopodobnie na taki cel zostaną przeznaczone pomieszczenia w kamienicach w Rynku 16 i przy Rwańskiej 1, które samorząd województwa mazowieckiego kupił dla Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Bardzo zniszczone budynki będą zrewitalizowane.

 

Kamienica w Rynku jest w fatalnym stanie technicznym

 

Kamienice przeszły w ręce Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego w grudniu 2022 r. Za tę doskonale znaną radomianom, podpartą od wielu lat drewnianymi stemplami pod adresem Rynek 16, samorząd województwa zapłacił 2 mln zł, a przy Rwańskiej - 1 mln zł.

Archeolodzy nic nie znaleźli

Zostały już wykonane badania archeologiczne, muzeum zleca projekt przebudowy. A na razie budynek ma być dodatkowo zabezpieczony, bo jest w fatalnym stanie technicznym.

- Staliśmy się posiadaczami najbardziej zrujnowanych budynków, a tak naprawdę kwartału Miasta Kazimierzowskiego, których nikt nie chciał i nikt nie miał pomysłu, jak je uratować. Teraz wiemy, że kamienice zostaną przebudowane i będą służyły mieszkańcom miasta - mówił Rafał Rajkowski, wicemarszałek Mazowsza.

Tzw. Dom Pusztynika przy Rynku 16 od lat stoi pusty. Stemple i rusztowania ratują budynek i podtrzymują ściany. Zabudowa ma być jeszcze dodatkowo zabezpieczona. Wymaga pilnej rewitalizacji, a w zasadzie kapitalnej przebudowy. W związku z tym, że obiekt jest zabytkowy i znajduje się też w strefie ochrony konserwatorskiej niezbędne były badania archeologiczne. Na zlecenie Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w 2023 r. prowadziło je Stowarzyszenie Starożytników z Warszawy. Archeolodzy pracowali również na działkach od strony ulicy Szewskiej.

- Badania się zakończyły. Wiemy, że nie natrafiano na żadne obiekty istotne dla historii Radomia i samego Miasta Kazimierzowskiego. To oznacza, że możemy zrealizować wszystkie zamierzone prace -  mówi Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Plan jest taki, aby w tym roku przygotować projekt, a w 2025 r. rozpocząć prace. - Nie będą łatwe, także zakres rewitalizacji jest duży, przewidujemy, że całość potrwa dwa lata - zapowiada dyrektor Ruszczyk

Dzięki temu muzeum zyska powierzchnię na pracownie, magazyn i sale wystawiennicze. Mogą się tutaj także znaleźć m.in. biura, pracownie: konserwacji i fotograficzna. Będzie sala wystawiennicza, a być może również konferencyjnej.

Przyciągnąć mieszkańców

- Chcielibyśmy, żeby na parterze była biblioteka. mamy ciekawy księgozbiór. Myślimy, żeby budynki miały dwie kondygnacje pod ziemią i tam mógłby być właśnie magazyn na zbiory muzealne, które wciąż się powiększają i potrzebujemy bezpiecznego miejsca na ich przechowywanie. Ale pewnie w budynku będzie też kawiarnia, bo chodzi również o przyciągnięcie mieszkańców do Rynku i Miasta Kazimierzowskiego - wyjaśnia Leszek Ruszczyk.

Zabytkowa kamienica powstała na przełomie XVIII i XIX w., pomiędzy ulicami Rwańską i Szewską, to dawny Dom Pusztynika. Jan Pusztynik był zamożnym radomskim kupcem, jednym z założycieli loży „Jutrzenki Wschodzącej”. To on odkupił jednopiętrowy dom handlarza winem Jana Albańskiego w 1817 r, a następnie budynek rozbudował.

Jak twierdzą radomscy miłośnicy historii miasta, do rozbudowy tej kamienicy użyto cegieł z rozbiórki murów miejskich lub baszt zamkowych. Rzekomo gdzieś w dokumentach jest informacja, że m. in.Jan Albański kupił cegły pochodzące z rozbiórki murów miejskich.

bdb

Tags