Dwa intrygujące wydarzenia w „Malczewskim”. Legendy i baśnie z Japonii, obrazy mistrzów polskiego malarstwa
Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza w niedzielę, 29 października na dwa intrygujące wydarzenia. O godz. 12 odbędzie się spotkanie towarzyszące wystawie „Kwiaty wiśni – Samuraje”, a godz 14 oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji „Rok polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie polskim 1850-1939)”.
Opowieści japońskie zaprezentują opowiadacze z grupy "Baśnie z sześciu stron świata”. - Podczas spotkania familijnego posłuchamy legend i baśni z dalekiej i egzotycznej Japonii, gdzie co rano słońce wynurza się z morskiej toni. Dowiemy się co spotkało rybaka Tarō Urashima, który złowił żółwia. Razem z żabami będziemy wspinać się na ogromną górę Fudżi. Wybierzemy się na wędrówkę z Kioto do Osaki i z Osaki do Kioto, lecz co nas spotka w połowie drogi? Posłuchamy o dzielnych samurajach i zdumionych bogach i wspaniałych królestwach, a wszystko w kraju kwitnącej wiśni - zachęcają.
Kluczowa wystawa
O godz. 14 "Malczewski" zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Rok polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie polskim 1850-1939)".
To kluczowa wystawa tegorocznych obchodów 100-lecia Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Jest to prezentacja około 150 obrazów najwybitniejszych mistrzów polskiego malarstwa. Ekspozycja jest swego rodzaju opisem charakterystycznych dla danej pory roku obyczajów, obrzędów, podań i wierzeń.
Ucieszą oko sielskie pejzaże: pola, jeziora, rzeki, góry i lasy. Wystawę ubarwiają i rozbudowują w dodatkowe wątki także inne muzealia etnograficzne oraz nawiązania literackie i poetyckie, które będziemy mogli oglądać.