Dwóch do panteonu

- Miałam szczęście poznać profesora Kalinowskiego w 1954 roku, gdy powoływano do życia RTN. Profesor przyjechał do Radomia ze swoimi uczniami, studentami z Politechniki warszawskiej, by badać układ i rozwój architektoniczny oraz urbanistyczny miasta. Dostrzegł jego niezwykłość - opowiada Helena Kisiel, była dyrektorka Archiwum Państwowego, nadal czynnie działająca w RTN. Helena Kisiel podkreśla, że Kalinowski poświęcił wiele czasu i włożył wiele wysiłku na udokumentowanie wartości zabytkowych Radomia. Interesował się szczególnie Miastem Kazimerzowskim. - Dzięki jego pracowitości i warsztatowi naukowemu ta struktura Radomia została uwidoczniona - argumentuje H. Kisiel. Jej zdaniem prof. Kalinowski to także wspaniała osobowość. - Był radomianinem z wyboru naukowego, choć z urodzenia warszawianinem - twierdzi Kisiel.
Natomiast mjr Michał Brzęk-Osiński to legendarny żołnierz marszałka Piłsudskiego z 11 Pułku Ułanów Legionowych, uczestnik marszu I Kompanii Kadrowej, działacz społeczny, twórca Klubu Miłośników Radomia i Ziemi Radomskiej przy oddziale PTTK, inicjator budowy pomnika Czynu Legionowego na Rynku. - Pierwsza sesja naukowa RTN poświęcona dziejom Radomia odbyła się właśnie z inicjatywy mjr. Brzęk-Osińskiego - podkreśla Helena Kisiel.
Tablice miałyby zostać wmurowane wiosna przyszłego roku. Uzupełnią - jak mówi b. dyrektorka archiwum - panteon zasłużonych ludzi dla Radomia, którzy na gmachu już swoje tablice mają.
(bdb)