Dworek Zabiełły zostanie zrewitalizowany. To jeden z ostatnich miejskich, zabytkowych pałacyków

18 stycznia 2024

Muzeum im Jacka Malczewskiego w Radomiu przeprowadzi remont dworku Ignacego Zabiełly (bardziej znanego jako dworek Oppermana) przy ul Okulickiego, gdzie jeszcze kilkanaście lat temu mieściła się poradnia zdrowia psychicznego. Będzie tam miejsce dla młodych twórców oraz dla sztuki nieprofesjonalnej.

 

Dworek będzie kompleksowo wyremontowany

Dworek Józef Ignacego Zabiełły od kilkunastu lat nie mógł znaleźć swojego nowego właściciela. Jako ostatnie korzystały z niego poradnie psychiatryczne. Kilkakrotnie wystawiana na sprzedaż lub wynajem nieruchomość nie miała szczęścia do nabywcy. W końcu Zarząd Województwa Mazowieckiego postanowił przekazać ją we władanie Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Instytucja przygotowuje się do remontu obiektu.

- W zeszłym roku otrzymaliśmy wszelkie pozwolenia, są też gotowe projekty.– Rewitalizacja nieruchomości, którą zamierzamy przeprowadzić, gwarantuje przywrócenie pełnego blasku jednemu z ostatnich już radomskich pałacyków miejskich. Myślę, że będzie to kolejna wizytówka Radomia i powód do dumy dla wszystkich jego mieszkańców - zaznacza dyrektor muzeum Leszek Ruszczyk.

Przebudowa dworku jest największym zadaniem inwestycyjnym Muzeum im. Jacka Malczewskiego w 2024 r. To będzie kapitalny remont budynku z wymianą wszelkich instalacji, okien, drzwi, podłóg. Budynek od lat stał pusty, a wcześniej też nie było tam kapitalnych remontów.

- To zabytkowy obiekt, prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora. Remonty takich obiektów są trudne, chcielibyśmy wykonać prace w ciągu roku, ale czy to się uda? Będziemy się starali - zapewnia Leszek Ruszczyk.

Po zakończeniu prac i wyposażeniu wnętrz dworek Zabiełły będzie służył m. in. na organizację warsztatów artystycznych dla młodzieży i twórców. Będą tam również sale wystawiennicze. Znajdzie się też miejsce dla sztuki nieprofesjonalnej.

- Budynek po remoncie będzie piękny. Stoi w świetnym miejscu. Chcemy, żeby służył mieszkańcom Radomia - dodaje Leszek Ruszczyk.

Dworek przy ulicy Okulickiego 9 postawił Józef Ignacy Zabiełło w drugiej połowie XIX wieku. Od 1937 r. mieściła się tam szkoła podstawowa im. Stanisława Jachowicza. Z kolei podczas II wojny światowej działał tam Powiatowa Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa, a jeszcze później przychodnia psychiatryczna. W 1988 r. budynek został wpisany do rejestru zabytków.

bdb

 

 

 

 

Tags