Dymisje w spółkach Enei. Stanowiska stracili radomianie: Tomasz Siwak i Krzysztof Czaban

21 grudnia 2022

Wiceprezes spółki energetycznej Enea Tomasz Siwak i prezes Enea Nowa Energia Krzysztof Czaban, obaj związani z Radomiem i posłem Markiem Suskim (PiS), stracili swoje stanowiska. Dymisje dzieliło zaledwie kilkadziesiąt godzin. Spółki nie podają przyczyn odwołania menadżerów, ale nieoficjalnie wiadomo, że ma to związek z imprezą, którą energetyczna spółka zorganizowała niedawno nad morzem.

 

Otwarcie siedziby Enei Nowej Energii w Radomiu (pierwszy z prawej Tomasz Siwak), fot. Materiały prasowe/Enea Nowa Energia

 

Jako pierwszego Rada Nadzorcza Enei odwołała przedwczoraj Tomasza Siwaka. Jak ustalił Onet. "poszło m.in. o skandal wokół imprezy integracyjnej zorganizowanej przez spółkę, a także o konflikt z prezesem Enei Pawłem Majewskim - człowiekiem Jacka Sasina". Majewski miał stracić do Siwaka zaufanie.

"Panele strategiczne" i mobilne kasyno

O imprezie z kasynem, za którą miał polecieć Siwak słychać było już od pewnego czasu. Oficjalnie odbyła się ona w ramach "warsztatów" dla zarządów spółek z grupy Enea. Z oficjalnego komunikatu firmy wynika, że spotkanie pod hasłem "Panele Strategiczne Grupy Enea" odbyło się już drugi raz i stało się "istotnym elementem kreowania koncepcji biznesowych i zarządczych oraz kierunków rozwoju" grupy.

"Dwa dni wypełnione prezentacjami i merytoryczną dyskusją pozwoliły na przegląd działalności wszystkich spółek i kluczowych departamentów Grupy. Wszystko po to, aby Grupa Enea mogła w odpowiedni sposób przygotować oraz zidentyfikować obszary o dużym potencjale rozwojowym" – napisano na stronie spółki o wyjeździe, który odbył się w dniach 9-11 października w Juracie.

Jak pisze Onet, w trakcie warsztatów zorganizowano imprezę w tzw. mobilnym kasynie.

Tomasz Siwak to postać dobrze znana w Radomiu. Zarówno jako były prezes Portu Lotniczego Radom (za kadencji prezydenta, a dziś posła PiS Andrzeja Kosztowniaka), oraz jako współtwórca grupy muzycznej Omen, która w 2017 r. wystąpiła nawet w konkursie debiutów na festiwalu w Opolu. Zanim Siwak związał się z energetyką (kierował spółką PGE Energia Odnawialna, a ostatnio działał w spółkach z Grupy Enea) pracował w Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości.

Z dziennikarza prezes

Z funkcji prezesa zarządu Enei Nowej Energii Krzysztof Czaban został odwołany wczoraj. Spółka ma swoja siedzibę w Radomiu przy ul. Kaszubskiej. Czaban jest m.in. absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku.

W latach 2007–2017 współpracował z olsztyńskim oddziałem Telewizji Polskiej, zaś w latach 2010–2020 pracował jako dziennikarz najpierw w TV Dami, a potem współtworzył TV Zebrra. Jak wynika ze strony internetowej Enei, "w 2020 r. został doradcą zarządu Enea Wytwarzanie ds. odnawialnych źródeł energii. Był koordynatorem działań związanych z OZE oraz odpowiadał za wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa OZE z Enea Wytwarzanie do nowo powstałej spółki Enea Nowa Energia. W czerwcu 2020 r. został powołany na stanowisko Członka Zarządu ds. Operacyjnych spółki Enea Nowa Energia. W maju 2021 r. został powołany na stanowisko Prezesa Zarządu spółki Enea Nowa Energia".

Poseł Frysztak: zabawa na koszt Polaków

- To była zabawa na koszt Polaków, którzy muszą płacić ogromne rachunki za prąd. Ministerstwo ma wyjaśniać całą sprawę, a ja chcę wesprzeć resort i proszę o ustalenie, czy w tym wyjeździe uczestniczyli pracownicy spółek zatrudnionych w Radomiu i Kozienicach – mówił podczas konferencji prasowej 19 listopada poseł Konrad Frysztak (PO). Parlamentarzysta  przypomniał, że spółkach skarbu państwa pracują radomscy radni, którzy mogą pochwalić się niebotycznymi zarobkami.

Poseł Frysztak złożył interpelację w sprawie wyjazdu pracowników spółek z grupy Enea do Jastarni. Wystąpił też do Ministerstwa Aktywów Państwowych i Ministerstwa Środowiska o dokładną informację na temat tego, jakie inwestycje zrealizowała Enea Nowa Energia. To spółka, która działa od 3 lat. - Chciałbym wiedzieć, co spółka zrobiła, aby sytuacja energetyczna w naszym kraju była lepsza, abyśmy się nie uzależniali od węgla i paliw kopalnych, bo do tego ta spółka została powołana. Chciałbym wiedzieć, ile paneli fotowoltaicznych zbudowano, ile wytworzono nowej mocy – mówił poseł.

Jak poinformował poseł Konrad Frysztak na Twitterze, odpowiedzi na swoją interpelację nie otrzymał.

Bożena Dobrzyńska

 

Tags