Dyskusyjny Klub Filmowy w Elektrowni: „Pierwsza krowa” i „Wojna światów”

27 września 2021

Kino studyjne w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza dzisiaj, 27 września o godz. 20 i we wtorek, 28 września o godz. 18.15 na projekcje filmowe w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. W programie „Pierwsza krowa” i „Wojna światów. Następne stulecie”.

 

fot. MCSW Elektrownia

 

 „Pierwsza krowa” od studia A24 to hit światowych festiwali, zdobywca ponad 150 wyróżnień, nagród i nominacji.

Kucharz Otis Figowitz zwany Cookie (John Magaro) przemierza kraj w towarzystwie wędrownych traperów. Po drodze zaprzyjaźnia się ze spotkanym w nietypowych okolicznościach chińskim imigrantem Kingiem Lu (Orion Lee). Cookie ma w ręku fach, Lu ma smykałkę do interesów, panowie dodają więc dwa do dwóch i postanawiają zarobić trochę grosza, handlując wypiekami. Sęk w tym, że potrzebują mleka, a w okolicy jest tylko jedna krowa. Plan początkujących biznesmenów już u podstaw zakłada więc rozbój.

We wtorek projekcja w ramach cyklu Oblicza Muzyki. 

Rok 2000, kilkanaście dni po inwazji Marsjan na Ziemię. Iron Idem, dziennikarz stacji TV, zostaje zmuszony do odczytania komunikatu nakazującego ludziom nawiązywanie przyjacielskich kontaktów z Marsjanami i honorowe oddawanie dla nich krwi. Na nim samym zostaje wymuszone to przemocą. Ulega presji propagandy i korzysta z profitów dawanych przez legitymację „przyjaciel Marsjan”, spędzając czas z prostytutką Geą. W chwilach refleksji uświadamia sobie swe całkowite uzależnienie od telewizji. Po kilku dniach stacja przygotowuje się do transmisji pożegnania Marsjan. Podczas spektaklu Idem wdziera się na trybunę, wygłasza buntowniczy apel, który kończy się jego aresztowaniem. Oglądając w celi dziennik TV stwierdza, że całkowicie zmieniła się linia propagandowa: Marsjanie okazali się najeźdźcami i sprawcami wielu zbrodni. On sam został uznany za kolaboranta... Egzekucję Idema transmituje telewizja, ale to także jest tylko spreparowane widowisko. Efektowny komiks SF dedykowany Herbertowi G. Wellsowi, autorowi opowiadania Wojna Światów, i Orsonowi Wellesowi autorowi słynnego słuchowiska o inwazji Marsjan, które w 1938 wywołało u amerykańskich słuchaczy panikę. Studium bezwolnego społeczeństwa sterowanego przez wszechmocne medium telewizyjne i ironiczne spojrzenie na zawód telewizyjnego showmana.

Tags