Dziecko w szpitalu. Na Józefowie rodzice mogą korzystać z kuchni na oddziale pediatrii

1 grudnia 2022

Kuchnię – prawie taką jak w domu – mają do dyspozycji rodzice dzieci przebywających na oddziale pediatrycznym szpitala na Józefowie. Można tu przygotować lub podgrzać posiłek, zrobić kawę czy herbatę, zjeść posiłek, albo po prostu odpocząć. Tak potrzebne w tym miejscu pomieszczenie wyremontowała i wyposażyła Fundacja Ronalda McDonalda.

 

fot. MSS Radom

 

Medycy podkreślają wielokrotnie, że w procesie dochodzenia do zdrowia przez małych pacjentów bardzo ważna jest sama obecność mamy czy taty. Rodzice, aby towarzyszyć swoim dzieciom w chorobie, spędzają w szpitalu wiele godzin, niejednokrotnie nocując przy łóżku pociechy. Teraz ta obecność przy łóżku synka czy córeczki będzie z pewnością łatwiejsza.

- Bliskość rozpoczyna się od obecności przy łóżku dziecka, a zaraz później musimy tworzyć takie warunki, aby ten, kto jest tutaj dłużej na oddziale, kto musi tu przebywać kilka dni, albo nawet tygodni lub miesięcy, tez poczuł się w szpitalu dobrze - podkreśla Katarzyna Rodziewicz, prezes zarządu fundacji.

Hojny gest darczyńców docenia prezes MSS Bożenna Pacholczak. - Rodzice spędzają czas głównie przy dziecku, ale żeby złapać oddech, odpocząć, mogą teraz wejść do tej kuchni - zaznacza. Prezes Pacholczak pamięta pomieszczenie, które znajdowało się przy oddziale przez ponad 20 lat. - To była kuchenka, nie kuchnia - zapewnia. 

Paweł Strus, kierownik Klinicznego Oddziału Pediatrii Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu przyznaje, że zgoda szpitali na pobyt rodzica przy chorym dziecku nie przyszła łatwo. - To jedna z największych rewolucji w pediatrii, że zrozumieliśmy wagę tego problemu - uważa lekarz.

Licencjobiorca McDonalda w Radomiu Waldemar Dziubiński zagwarantował doposażenie i utrzymanie kuchni w czystości oraz pomoc i wsparcie ze strony wolontariuszy działających w fundacji.

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała do oddziału także składane łózka dla rodziców czuwających przy chorych dzieciach. W dzień są to wygodne fotele, a po rozłożeniu na noc można na nich spać.

bdb

 

 

 

Tags