Reklama

Dzielna radomianka przylała Szwedowi i obroniła honor. Teraz ma swój pomnik

8 czerwca 2022

Na dziedzińcu powstającego Muzeum Historii Radomia(w kamienicach Gąski i Esterki) stanęła figura Dzielnej Radomianki, która – wedle historycznych przekazów i legend – przyłożyła Szwedowi, który zachował się wobec niej bardzo niestosownie. Autorem rzeźby jest prof. Andrzej Brzegowy.

 

Adam Duszyk (po lewej) i dyrektor "Malczewskiego" Leszek Ruszczyk (fot. Adam Duszyk/Facebook)

 

O nowej "mieszkance" odremontowanych kamienic w Rynku powiadomił entuzjastycznie na Facebooku Adam Duszyk, zastępca dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego, który jest odpowiedzialny za powstanie nowej placówki w Gąsce i Esterce. "Mamy to! W Radomiu powstała nowa rzeźba dzielnej radomianki, która przylała mocno koromysłem szwedzkiemu żołnierzowi za nieobyczajne zachowanie. Zamiast kary spotkała ją nagroda ze strony króla Szwecji Karola X Gustawa. Całą historię opisał Wespazjan Kochowski. Stoi sobie dumna na dziedzińcu Muzeum Historii Radomia".

Gęstymi razami okłada przeciwnika

Co pisał w czasach szwedzkiego potopu przywołany tu Wespazjan Kochowski? "Otóż Karol (Gustaw) w drodze z Warszawy do Krakowa zatrzymał się w miasteczku Radomiu, w domu Adama Gąski, człowieka zacnego, a przy tym miejscowego rajcy. Udręczony słonecznym skwarem zapragnął po wieczerzy orzeźwić się przechadzką po chłodniejszym wieczornym powietrzu i wyszedł z domu w otoczeniu przyjaciół i wyższych wojskowych. (..) Zdarzyło się przypadkiem, że przechodziły dwie kobiety, niosąc wodę w stągwi, i któryś ze Szwedów z żołnierskiej swawoli jedną z nich nieprzystojnie dotknął ręką. Zaczepiona, bardziej dbając o zachowanie swojego wstydu niż o dogodzenie cudzej lubieżności, nie bacząc na gromadę wojskowych, a nawet na obecność samego króla, rzuca się na tego, co uraził jej skromność, i wywijając chwacko drewnianym nosidłem, gęstymi razami okłada napastnika. Szwed musiał uciekać przez cały rynek, aż wreszcie wmieszał się w tłum otaczający króla" Później król "kazał przywołać do siebie ową kobietę, a ujrzawszy, że jest silna i krzepka, powiedział ze śmiechem do przyjaciół: Zrodzeni z niej synowie będą z pewnością groźnymi dla Szwedów wrogami. Po czym ją odprawił, obdarowawszy garścią monet".

Muzeum Historii Radomia będzie się mieścić w kamienicach Gąski i Esterki i będzie prezentowało dzieje miasta od czasów grodu Piotrówka aż do końca II wojny światowej. Wszystko - według zapowiedzi kierownictwa "Malczewskiego" - w nowoczesnej, naszpikowanej nową technologią formie. Otwarcie planowane jest na lipiec.

bdb. kat

Tags