Dzień bez Samochodu. Autobusem za darmo

20 września 2013
Na przywilej niekasowania biletów w niedzielę mogą liczyć właściciele samochodów po okazaniu dowodu rejestracyjnego. Po raz kolejny Radom włącza się w obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu. W centrum miasta drogowcy organizują festyn. Znowu będzie "ogórek"!

 

Będzie można pojeździć "Europejski Dzień bez Samochodu" to międzynarodowa kampania ekologiczna organizowana corocznie we wrześniu i kończąca Tydzień Zrównoważonego Transportu.

 

- W czasie festynu na pl. Jagiellońskim będziemy zachęcali mieszkańców do pozostawienia samochodu i skorzystania z innych środków transportu. W tym roku zaprezentujemy wiele autobusów, których cechą wspólną jest czerwona kolorystyka. Sswoje pojazdy, w tym jedynego w Radomiu Ikarusa, pokaże MPK. Firma PolskiBus zorganizuje przejażdżki po mieście - w tym na grodzisko Piotrówka - jednym ze swoich charakterystycznych autokarów. Dużą atrakcją będzie możliwość podróży zabytkowym Jelczem, popularnie zwanym "ogórkiem". Autobus w czerwonych barwach będzie kursował na trasie turystycznej po śródmieściu i Plantach. O zabytkach na trasie "ogórka" będzie opowiadała przewodniczka PTTK Ewa Kutyła. Planujemy sześć kursów, pierwszy z nich już po godzinie 13.30 - wylicza Dariusz Dębski, rzecznik MZDiK.

"Autobusy czerwienią migają" - tak brzmi hasło  tegorocznego festynu. Ale z czerwienią kojarzą się także pojazdy straży pożarnej. - Zaprezentują je radomscy strażacy. Policja natomiast przywiezie symulator zderzeń, a także motocykle i firmowego meleksa. Chętni będą mogli skorzystać z możliwości znakowania rowerów. Na wystawie statycznej będzie można podziwiać zabytkowe auta. Jak się okazuje, ich ówcześni właściciele korzystali z nich tylko wtedy, gdy było to naprawdę konieczne. Dzięki temu większość z tych samochodów ma bardzo niewielki przebieg i dotrwała do naszych czasów w doskonałym stanie technicznym. W czasie niedzielnego festynu będziemy zachęcali kierowców właśnie do takiej oszczędnej jazdy, która sprzyja ochronie środowiska naturalnego - podkreśla Dębski.

Wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury przygotują występy wokalne i taneczne, a młodzież z VII LO pokaże metody udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Zespół Medycznych Szkół Policealnych zaoferuje natomiast bezpłatne badania profilaktyczne. Nie zabraknie konkursów z nagrodami oraz prezentacji najnowszych modeli rowerów i akcesoriów rowerowych. Miłośnicy tańca będą mieli okazję nauczyć się zumby, a gorące dania z grilla będzie serwował bar.

Jak co roku, 22 września będzie można bezpłatnie jeździć autobusami komunikacji miejskiej na podstawie dowodu rejestracyjnego auta osobowego. Mimo to MZDiK informuje, że w związku z festynem, w godz. ok. 8 - 19 zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu kołowego w rejonie pl. Jagiellońskiego. Zamknięte dla ruchu kołowego (oprócz pojazdów upoważnionych) zostaną następujące fragmenty ulic: Kelles-Krauza (od Struga do wschodniej jezdni placu Jagiellońskiego, wzdłuż parku i pawilonu kwiaciarek), Focha (od południowej jezdni placu Jagiellońskiego do Kelles-Krauza, wzdłuż Domu Handlowego Senior). Na ul. Kelles-Krauza (od ul. Pileckiego do teatru) będzie dopuszczony dojazd do posesji.

(kat)