Ekologiczna szkoła modułowa – dlaczego powinna powstać w Twojej gminie?
Budownictwo to sektor, który w dużym stopniu odpowiada za emisję dwutlenku węgla. Właśnie dlatego decydując o budowie nowego obiektu, inwestorzy publiczni muszą rozważnie decydować o technologii. Modułowe budownictwo jest odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata, a w tym systemie budować można choćby placówki oświatowe. Czym wyróżniają się szkoły modułowe?
Jak nowoczesne szkoły modułowe oddziałują na środowisko?
Modułowe budownictwo ma wiele zalet, a jedną z nich jest niższa w stosunku do tradycyjnych metod wznoszenia budynków emisja dwutlenku węgla. W konsekwencji nowoczesna, modułowa szkoła w mniejszym stopniu oddziałuje na środowisko niż np. szkoły murowane. Dlaczego? To wynik kilku czynników:
- Głównym budulcem wykorzystywanym podczas budowy modułowej szkoły jest drewno. To naturalny, odnawialny surowiec i jednocześnie magazyn dwutlenku węgla. Szkoła modułowa – w porównaniu do budynków murowanych o tym samym przeznaczeniu – jest zatem przyjaźniejsza środowisku.
- Wykorzystanie drewna i różnych sprawdzonych rozwiązań sprawia, że modułowe szkoły są energooszczędne. To istotna cecha – oznacza ona, że budynek ma niższe zapotrzebowanie na energię, która w Polsce wciąż jest produkowana głównie z węgla (kamiennego i brunatnego).
- Proces produkcyjny jest wydajny. Aby powstała modułowa szkoła, w pierwszej kolejności trzeba wyprodukować moduły. Ponieważ odbywa się to w fabryce, to ilość odpadów związanych z budową zostaje zminimalizowana.
Dlaczego warto zainwestować w szkołę modułową?
Z perspektywy inwestorów publicznych kluczową kwestią są koszty. Mowa nie tylko o wydatkach związanych z oddaniem budynku do użytku (projekt, budowa, wyposażenie), ale także jego utrzymaniem. Pod tym względem szkoły modułowe wypadają korzystniej niż budownictwo opierające się na innych systemach. Ma to związek ze wspomnianym niższym zapotrzebowaniem na energię oraz zastosowaniem drewna jako głównego budulca – drewno wolniej niż inne materiały oddaje skumulowane w sobie ciepło.
W przeszłości zdarzało się, że gminy miały problem z pomieszczeniem uczniów – miejsc w szkołach było za mało. Budownictwo modułowe ma tę zaletę, że szkoły wykonane z modułów można szybko rozbudować – przerwa wakacyjna w zupełności wystarczy, aby budynek „urósł” o dodatkowe piętro lub skrzydło. Jest to możliwe, gdyż w tym przypadku wystarczy jedynie zamówić dodatkowe moduły (klasy, ciągi komunikacyjne, łazienki), które zostaną „dostawione” do już użytkowanego budynku. Równie łatwe jest przenoszenie modułów do innej lokalizacji.
Co jeszcze przemawia za wyborem szkoły w technologii modułowej?
Niskie koszty utrzymania i możliwość odpowiadania na zmiany demograficzne – to główne powody, dla których warto zainteresować się budownictwem modułowym. Ale jest coś jeszcze – mowa o komforcie i bezpieczeństwie uczniów.
Wykorzystanie naturalnych materiałów sprawia, że w budynku modułowym panuje korzystny mikroklimat. Klasy zapewniają też optymalne warunki do nauki – komfort akustyczny jest wysoki. To sprawia, że uczniowie mogą w pełni skoncentrować się na przyswajaniu wiedzy. Do tego dochodzi jeszcze aspekt estetyczny – szkoły modułowe mogą być wykończone zgodnie z najnowszymi trendami. O tym, jak ostatecznie będą prezentować się korytarze, klasy do nauki, sala gimnastyczna czy szkolna biblioteka, decyduje inwestor.
Artykuł sponsorowany