Elektrownia ma 15 lat. Swoją aktywność pokazuje w internecie

20 listopada 2020

Elektrownia obchodzi w tym roku jubileusz 15-lecia. Niestety zaplanowane obchody przerwała pandemia i decyzja o zamknięciu placówek kultury. Z tego też powodu działania instytucji zostały przeniesione do internetu.

 

Przed budynkiem Elektrowni stanęła rzeźba Krzysztofa M. Bednarskiego „Oedipus Rex”

 

Na swojej stronie Elektrownia udostępniła:

  •  Dokumentację z tymczasowo zamkniętej wystawy pt. „Geometria i….” Wystawie towarzyszy katalog pt. „10 Plenerów dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii”, obejmujący prace artystów tworzących w nurcie abstrakcji geometrycznej (uczestniczących w latach 2009 – 2018 w międzynarodowych plenerach organizowanych przez dr Bożenę Kowalską).
  • Film "15 lat MCSW Elektrownia", będący podsumowaniem dotychczasowej działalności instytucji.

W filmie zrealizowanym przez Michała Grabowskiego, najważniejsze wydarzenia oraz proces kształtowania się instytucji wspominają jej dyrektorzy: Włodzimierz Pujanek oraz Zbigniew Belowski. Działalność placówki podsumowuje także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

W filmie zobaczyć można fragmenty bogatego archiwum wideo, które oddają charakter przemian infrastruktury miejsca. Film prezentuje także najważniejszy element Elektrowni: odwiedzającą ją od 15 lat publiczność oraz artystów.

  • rtystyczne zajęcia edukacyjne z Gosią, zakładka edukacja/filmy edukacyjne.

Pomysł warsztatów jest odpowiedzią na warunki pandemii, która zatrzymała nas w domach, ograniczając możliwość organizacji zajęć edukacyjnych w naszej siedzibie. Bohaterem każdego odcinka jest jeden artysta, którego dzieło znajduje się w zbiorach Elektrowni. Na jego przykładzie proponowane są działania twórcze, które można przeprowadzić wykorzystując ogólnodostępne materiały. Zajęcia zostały przygotowane w formie filmu, dzięki czemu można wziąć w nich udział w dowolnym miejscu i czasie.

Spotkania prowadzi Małgorzata Jagielska, pracownica działu edukacji Elektrowni.

  •  Ćwiczenia edukacyjne, zakładka edukacja/materiały do pobrania.

Na dziedzińcu Elektrowni można oglądać dwie, nowe instalacje: prezentację fotograficzną, przedstawiającą najważniejsze momenty w historii budynku. Na kilkudziesięciu zdjęciach Elektrownia pokazuje, jak wyglądał proces adaptacji dawnej elektrowni miejskiej na Centrum Sztuki Współczesnej oraz przypomina kluczowe daty. Pokaz kończy się na wydarzeniach organizowanych współcześnie.

Fot. Materiały prasowe/Marcin Kucewicz, Elektrownia

Tags