Film opowie o ludziach Czerwca ’76

Obraz w koprodukcji belgijsko- francusko- polskiej będzie reżyserować mieszkająca w Paryżu Joanna Grudzińska. Jej ojciec także działał w opozycji.
Szkielet pełnometrażowego filmu (52 min.) stanowi historia KOR-u, ale jego bohaterami nie będą najbardziej znane jego postaci – Jacek Kuroń i Adam Michnik. - Moja opowieść zbudowana jest wokół mniej znanych osób – Jana Lityńskiego, Henryka Wujca, Joanny Szczęsnej, Zbigniewa Bujaka i Mieczysława Grudzińskiego, mojego ojca – tłumaczy reżyserka. - Chcę, by film opowiadał, w jaki sposób „zwykłe” postaci poczuły dotyk historii i jakie miało to skutki dla ich życia, skutki odczuwalne do dziś. Aby to osiągnąć, musiałam zrezygnować z robienia filmu z „gwiazdami” tego ruchu.
Twórcy dokumentu powrócą z jego bohaterami do miast ważnych dla ich biografii, a więc także do Radomia, zakładów pracy. Spotkają się też z ludźmi represjonowanymi po Czerwcu 1976 roku, z tymi, którzy otrzymywali pomoc od KOR-u. - Dlatego tak bardzo zależy nam na kontakcie z tymi ludźmi i sięgnięciu zarówno do ich zapisków, zdjęć, jak i do archiwów opozycjonistów, policji. Prosimy o pmoc i kontakt z nami osoby, które mają takie dokumenty – apeluje Alexandre Dayet z Camera Obscura, polskiego współproducenta filmu.
Pierwszy etap pracy nad filmem już się rozpoczął, reżyserka przyjedzie do Polski, w tym do Radomia, w czerwcu lub lipcu, same zdjęcia natomiast będą kręcone jesienią.
- Chciałabym opowiedzieć o bogactwie ludzkiego doświadczenia, jakie rodzi się z zaangażowania, o dziedzictwie działaczy opozycji, o tym jak wspaniałe jest to dziedzictwo dla następnego pokolenia – dodaje Joanna Grudzińska.
Fot.: Marian Strudziński - zdjęcia z 2006 r. z rekonstrukcji wydarzeń w czerwcu 1976 r. w Radomiu.
Kontakt do polskiego producenta filmu: Alexandre Dayet, tel./fax +48 42 209 10 59, +48 6 93 78 29 16, e-mail:adayet@gmail.com lub Xenia Modrzejewska-Mrozowska: tel. 695-617-390, 693-782-916, e-mail:xeniakot@tlen.pl