Filmowy patrol na „siódemce”

21 grudnia 2006

Dlaczego zatrzymuje mnie policja? Przecież nie pędzę jak wariat ani nie łamię innych przepisów? - zastanawiali się kierowcy jadący po południu "siódemką". U wlotu do Radomia czekał na nich... filmowy patrol.

Aktorzy w nowej roli 

 

 

 Aktorzy - Tomasz Karolak (aspirant Szczepan Żałody) i Violetta Kołakowska (komisarz Olga Rojewska) z popularnego serialu "Kryminalni" towarzyszyli tym razem policjantom z radomskiej drogówki. Wspólnie rozdawali kierowcom kamizelki odblaskowe.

- Występujemy w takiej roli po raz pierwszy - przyznawali aktorzy.

- Chcemy spopularyzować zwyczaj noszenia kamizelek odblaskowych przez kierowców, pieszych i rowerzystów  - wyjaśnia cele akcji rzecznik prasowy radomskiej policji Rafał Jeżak.

Zatrzymywani kierowcy również nie kryli zaskoczenia, ale jako rekompensatę poza kamizelkami dostawali także prezenty od firm sponsorujących akcję. Kierowcy byli zaskoczeni... 

Radomscy policjanci  przypominają, że osoba poruszająca się drogą po ciemku i nie posiadająca elementów odblaskowych widziana jest z odległości zaledwie 30 metrów. - Daje to kierowcy jadącemu np. z prędkością 80 km na godzinę jedynie ok. 1,3 sekundy na reakcję. Osobę posiadającą elementy odblaskowe widać z odległości 150 metrów. Oznacza to, że kierowca miałby wtedy blisko 7 sekund na podjęcie manewru. Ta pozornie mała różnica w czasie może przesądzić o życiu lub zdrowiu - tłumaczą funkcjonariusze z "drogówki".