Filmy z audiodeskrypcją w Heliosie

25 maja 2012
Co to jest audiodeskrypcja? To technika, która pozwala niewidomym na odbiór m.in. filmów. Specjalni widzowie będą mieli już po raz drugi okazję skorzystać w Heliosie z jej dobrodziejstw.

 

 

Projekcje odbędą się w HeliosieW poniedziałek (28 bm.) o godz. 11 w Heliosie odbędzie pierwszy z trzech zaplanowanych w najbliższym czasie specjalnych seansów filmowych z audiodeskrypcją.

 

- Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym udostępnia odbiór wizualnej twórczości artystycznej oraz pozwala osobom niewidomym poznawać widzialny dorobek kulturalny z zakresu sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej. Podczas audiodeskrypcji opisywane są ważne, znaczące informacje wizualne takie jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe, obiektywne opisy scen pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć co dzieje się na scenie, ekranie, obrazie - tłumaczy dyrektor Heliosa Robert Kaczor.

 

Widzami poniedziałkowej projekcji będą wychowankowie placówek rehabilitacji osób dorosłych, uczniowie i wychowankowie szkół specjalnych i ogólnokształcących. Seanse będzie audiodeskrybował  Krzysztof Szubzda, białostocki satyryk, aktor kabaretowy ( występował w Kabarecie Widelec i w Kabarecie Hrabi ), jeden z pionierów polskiej audiodeskrypcji, którą zajmuje się od 2006 r.

 

Organizatorem jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Radomiu. Projekt jest w całości finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Impreza odbywa się w związku z trwającym Rokiem Twórczości Janusza Korczaka.


Program (wszystkie seanse o godz. 11)

 

Poniedziałek (28 bm.) -  „Król Maciuś Pierwszy”;

4 czerwca - „ Król Lew”;

14 czerwca -  „Magiczne drzewo”.


Zgłoszenia chętnych do obejrzenia seansów przyjmowane są osobiście w biurze kina Helios ul. Poniatowskiego 5 lub telefonicznie pod numerem 48  340-07-89.

 

(kat)