Filozoficzne „Okna” na świat

23 marca 2009
Filozofia będzie królowała przez trzy dni w Resursie. Jak zapewniają organizatorzy festiwalu „Okna”, ma on popularyzować tę dziedzinę nauki oraz promować ambitną literaturę i sztuki, mające swe podstawy w filozofii. Program imprezy jest bogaty

Nie bez przyczyny patronem pierwszej tego rodzaju imprezy w mieście jest Leszek Kołakowski, w Radomiu przecież ten jeden z najwybitniejszych żyjących filozofów się urodził. - Otwieramy się na świat, wietrzymy intelektualną atmosferę miasta i promujemy Radom na arenie ogólnopolskiej – zapowiada dyrektorka Resursy Renata Metzger.

Pierwszy dzień imprezy – najbliższy czwartek (26 bm.), nazwany „Filozofia na co dzień’ rozpoczną warsztaty filozoficzne dla młodzieży radomskich szkół średnich i studentów. Zajęcia wprowadzą uczestników w podstawowe problemy filozoficzne, będą też krótkim kursem historii filozofii. -
Wydarzeniem dnia będzie duża filozoficzna debata, do której zaprosiliśmy dwóch filozofów pochodzących z Radomia - logika, epistemologa i teoretyka prawdy prof. Jana Woleńskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego i specjalistę od filozofii niemieckiej, etyka i historyka filozofii z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Mirosława Żelaznego oraz dr. Tadeusza Bartosia z Warszawy – byłego dominikanina. Ten ostatni który oprócz udziału w debacie będzie miał tego dnia spotkanie autorskie „Moja filozoficzna droga” – wylicza dyr. Metzger.

Ze względu na stan zdrowia nie może przyjechać do Radomia z Oxfordu sam Leszek Kołakowski, ale zastąpi go córka Agnieszka, która również jest filozofem, tłumaczką i autorką wielu naukowych rozpraw.

Kolejny dzień festiwalu poświęcony zostanie literaturze. Rozpoczną go warsztaty literackie, a zakończy takaż sama uczta, podczas której zaprezentują się poeci (m.in. grupa WARS z Trójmiasta), bardowie (Piotr Dąbrówka) i prozaik Wojciech Pestka.

Trzeci dzień „Granice sztuki” to wernisaż prac dwóch plastyków, profesorów: Stanisława Zbigniewa Kamieńskiego z Radomia i Andrzeja Bartczaka z Łodzi. Artyści pokażą prace inspirowane filozofią Leszka Kołakowskiego. Festiwal zakończy spotkanie z wybitnym polskim malarzem, jednym z najbardziej znanych a zarazem kontrowersyjnych artystów  Edwardem Dwurnikiem. Spotkanie poprowadzi Mieczysław Szewczuk.

(bdb)

Szczegółowy program na www.resursa.radom.pl