Finisaż wystawy „Radomian portret własny”. Ostatnia okazja do zobaczenia i koncert

14 stycznia 2022

Niemal 2,5 tys. osób obejrzało wystawę „Radomian portret własny” w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. W niedzielę, 16 stycznia nastąpi już finisaż ekspozycji. W programie: ostatnie oprowadzanie po wystawie oraz koncert kolęd i pastorałek.

 

fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego

 

Oprowadzanie kuratorskie zaplanowano na godz. 15, a po krótkiej przerwie, o godz. 17 odbędzie się koncert kolęd i pastorałek, który uświetnią m.in. uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu, absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i zaproszeni goście. Kolędy i pastorałki usłyszeć będzie można w instrumentalnych aranżacjach na akordeon, jak również w wykonaniu solistów przy akompaniamencie fortepianu i skrzypiec. Wśród najstarszych polskich kolęd zabrzmią m.in. „Anioł pasterzom mówił”, „Bóg się rodzi”, „Przybieżeli do Betlejem”, jak również te najbardziej znane na świecie: „Cicha noc”.

Wystawa „Radomian portret własny” została otwarta 1 października 2021 roku. Na ekspozycji zaprezentowanych zostało około 100 portretów najwybitniejszych radomianek i radomian
w formie zdjęć i obrazów. To wyjątkowa opowieść malowana portretem o historii Radomia. Poprzez portret kuratorzy wystawy: Adam Duszyk, Paulina Szymalak-Bugajska i Magdalena Kołtunowicz pokazali wielkość i wyjątkowość Radomia.  - Zwiedzający do 16 stycznia mogą podziwiać portrety władców związanych z Grodem nad Mleczną, wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sztuki urodzonych w Radomiu lub związanych z Radomiem – mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Wystawa „Radomian portret własny” to piękna lekcja historii o Radomiu i regionie. W ramach działań edukacyjnych grupy szkolne po zwiedzaniu wystawy brały udział w warsztatach. Dwukrotnie zorganizowano również warsztaty dla nauczycieli z Radomia i regionu radomskiego, którzy dowiadywali się jak uczyć o historii w sposób ciekawy dla uczniów.

Ekspozycję od 1 października do końca grudnia obejrzało niemal 2,5 tys. osób.

 

Tags