Francuzi po angielsku
Studenci III roku studiów licencjackich z Angres przyjechali do Radomia na trzynaście tygodni. Ich pobyt zorganizowany został dzięki programowi Socrates- Erasmus, na podstawie dodatkowej umowy o rozszerzonej współpracy między Politechniką Radomską i uczelnią ESAIP, której studenci jeden semestr studiów muszą odbyć na zagranicznej uczelni. - Będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w języku angielskim. Będą to wykłady i laboratoria, na których nauczą się tworzenia baz danych, sieci komputerowych, systemów operacyjnych i projektowania stron internetowych. Będą oceniani i rozliczani jak każdy student – wyjaśnia prorektor Politechniki prof. Wojciech Blajer. Zajęcia poprowadzą pracownicy radomskiej uczelni. - Nie będzie problemów, studenci bardzo dobrze znają angielski, a wykładowcy do prowadzenia zajęć w tym języku też są świetnie przygotowani – podkreśla prof. Blajer.
Francuzi przyjechali do Radomia dopiero wczoraj. Dziś byli na swoim wydziale po raz pierwszy, oglądali sale wykładowe i wyposażenie szkoły. Wyglądali na trochę zdezorientowanych. Na dzielenie się wrażeniami nie byli jeszcze gotowi.
Z kolei uczelnia francuska zadeklarowała przyjąć w czerwcu dwunastu studentów wydziału mechanicznego, pokrywając w całości koszty wyżywienia, zakwaterowania i transportu lokalnego. Przez dwa tygodnie Polacy będą chodzić na wykłady i seminaria, zwiedzać uniwersytet, jego laboratoria oraz zakłady przemysłowe branży mechanicznej. Nie zabraknie też imprez integracyjnych z francuskimi studentami. - Wyjazd ten będzie zaliczony jako praktyka dyplomowa, która obowiązuje naszych studentów. Wyjadą najlepsi i najbardziej aktywni studenci – mówi prof. Blajer.
Zdaniem prof. Blajera możliwość nauki na zagranicznej uczelni to wielka szansa przede wszystkim dla studentów. Poznają nowych ludzi, kulturę i mają co wpisać do CV, co gwarantuje zdobycie bardzo dobrej pracy w przyszłości.