• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Free (Ra)dom Festival. W konkurise literackim na haiku wygrała mieszkanka Zielonej Góry

20 czerwca 2021

„Nikt nie każe bzom/By zakwitły na wiosnę./I tak to robią” Agnieszki Prętki z Zielonej Góry (w kategorii do 18 lat) oraz „Widziałam dzisiaj/dwie małpki na wolności/Szklane i puste” Moniki Ślusarek z miejscowości Misie (w kategorii powyżej 18 lat) – to dwa zwycięskie haiku w konkursie organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

 

fot. Miejska Biblioteka Publiczna Radom

 

Konkurs odbywał się ramach Free (Ra)dom Festival. Wpłynęło nań ponad 330 wierszy nie tylko z Polski, ale i spoza jej granic. Jury w mogło nagrodzić i wyróżnić tylko 16 spośród nich, zatem wybór był trudny. Udało się go jednak dokonać i w każdej kategorii wiekowej przyznało I, II i III miejsce oraz po pięć równorzędnych wyróżnień.

Laureaci otrzymali nagrody finansowe – odpowiednio 2 tysiące, 1 tys. i 500 zł za trzy pierwsze miejsca – oraz pamiątkowe dyplomy i upominki. Te ostatnie przypadły także w udziale wszystkim wyróżnionym. Podczas uroczystości podsumowującej konkurs wręczył je wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński, a wyniki konkursu ogłosił dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego a zarazem przewodniczący jury Sebastian Równy. Podkreślił on nie tylko wysokie walory poetyckie nadesłanych tekstów, ale i różnorodne podejście do pojęcia wolności.     

A wśród nagrodzonych i wyróżnionych – poza wskazanymi wcześniej laureatkami – w kategorii do 18 lat znaleźli się: Małgorzata Ogonowska z Białegostoku (II miejsce), Anna Maria Tomala z Paderborn w Niemczech (III miejsce) oraz Olga Stefanowska z Radomia, Lena Dziurska z Rybnika, Maciej Śliwiak z Chwaszczyna, Piotr Tomica z Radomia i Filip Brożyna z Radomia (wyróżnienia). W kategorii powyżej 18 lat: Anna Budzyńska z Łodzi (II miejsce), Agata Ceglińska z Izabelina (III miejsce) oraz Jerzy Goraj z Krakowa, Mieczysław Miazga z Warszawy, Luiza Paluchiewicz z Gliwic, Elżbieta Karlińska z Namysłowa oraz Lidia Baściuk z Brzezia (wyróżnienie).

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione haiku można teraz przeczytać w bibliotecznym ogrodzie. teksty zawieszono niczym pranie na sznurku rozciągniętym między drzewami. Będą też sukcesywnie prezentowane na Facebooku. Pojawią się również w przestrzeni miejskiej, m.in. na budynku urzędu miejskiego i przy fontannach podczas wydarzeń Free(Ra)dom Festival.

Tags