Reklama

Free(Ra)dom Festiwal. 17 sylab o wolności i wspólne śpiewanie przebojów lat 80.

17 czerwca 2021

Już jutro (piątek, 18 czerwca) odbędą się pierwsze wydarzenia w ramach Free(Ra)dom Festiwal, który jest poświęcony 45. rocznicy Radomskiego Czerwca ’76. Dzisiaj piszemy o weekendowych imprezach w Miejskiej Bibliotece Publicznej i muszli koncertowej w parku Kościuszki.

 

 

Haiku o wolności

W piątek o godz. 14 w bibliotecznym ogrodzie nastąpi rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu literackiego na małą formę poetycką haiku "17 sylab o wolności" oraz wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym.

Konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców całej Polski, ale i rodaków mieszkających poza granicami kraju. Wpłynęły 333 prace w dwóch kategoriach wiekowych. Komisja konkursowa wyłoniła 16 laureatów i wyróżnionych. Ich nazwiska poznamy właśnie w piątek. Nagrodzone i wyróżnione haiku będą natomiast wyeksponowane m.in. w formie "prania literackiego" wywieszonego na terenie ogrodu.

O godz. 15, zaraz po rozstrzygnięciu, odbędzie się spotkanie z Rafałem Księżykiem - dziennikarzem i krytykiem muzycznym, redaktorem licznych czasopism, współautorem m.in. autobiografii Tomasza Stańki, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego, Marcina Świetlickiego. Rafał Księżyk jest także autorem dwóch zbiorów esejów: "23 cięcia dla Williama S. Burroughsa" oraz "Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach". Za drugi zbiór otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Spotkanie będzie poświęcone przede wszystkim publikacji "Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993. Z autorem porozmawia znany radomski pisarz, współredaktor zina "Bunkier" Grzegorz Bartos.

Wspólna autobiografia

Łaźnia zaprasza również na jutro, na godz. 20 do muszli koncertowej w parku Kościuszki  na spotkanie pn. "Nasza autobiografia. Wspólne śpiewanie największych polskich przebojów lat 80".

Transformacje polityczne i społeczne lat 80. bardzo mocno zaznaczyły się w muzyce tego okresu. Młode zespoły nie pozostawały obojętne na polską codzienność. Powstały wtedy utwory, które wówczas robiły wielkie wrażenie na odbiorcach. Tak wielkie, że do dzisiaj są znane, chętnie słuchane – stały się utworami kultowymi. I właśnie w piątek Łaźnia zaprasza radomian do wspólnego ich śpiewania. „Autobiografia”, „Chcemy być sobą”, „Szklana pogoda” , „Biała armia” itd., to tytuły , które wybrzmią podczas koncertu. Na żywo grać będą młodzi radomscy muzycy, teksty piosenek, będą wyświetlane na dużym ekranie.

Nim opuszcza szlaban

Wracamy do biblioteki. 19 czerwca (sobota) o godz. 15 o wolności porozmawiamy Jakubem Kuzą, autorem książki "Krótka historia jednego zdjęcia" i współautorem "Krótkiej historii jednego zdjęcia. Kobiety". Podstawą publikacji jest facebookowy fanpage autora o tym samym tytule, na którym prezentowane są m.in. zawarte w publikacjach zdjęcia. Będzie to fascynująca podróż przez historię fotografii i... ludzkości, bo przecież każde zdjęcie to osobna historia - w wymiarze jednostkowym lub globalnym. Autor zaprezentuje wybrane fotografie, które odnoszą się do szeroko pojętej wolności.
Zapraszamy serdecznie na to wyjątkowe spotkanie do Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 12 (sala 36).

Z kolei o godz. 20 (również w muszli) odbędzie się recital Grzegorza Molendy pt. "Nim opuszczą szlaban". Na koncert składa się kilkanaście piosenek z różnych okresów twórczości autora oraz dwie niespodzianki, z przymrużeniem oka i całkiem serio, zabawnie i gorzko komentujące otaczającą nas rzeczywistość, nasze bolączki, wady, ale i radości.

Autorowi na scenie towarzyszyć będzie zespół w składzie: Rafał Hołub – fortepian, Ireneusz Winiarski – kontrabas, Jerzy Skwarek – perkusja.

Grzegorz Molenda to tekściarz, satyryk, kompozytor działający w nurcie szeroko rozumianej piosenki literackiej i kabaretowej, artystycznie związany z KŚT „Łaźnia” i Teatrem Powszechnym w Radomiu. Współzałożyciel grupy „Po prostu zespół”. Z wykształcenia teatrolog i polonista.

Na koncert „Nim opuszczą szlaban” składa się kilkanaście piosenek z różnych okre

 

Tags