Funkcjonariusze CBŚP rozbili gang papierosowy. W akcji brali udział kontrterroryści z Radomia (WIDEO, ZDJĘCIA)

23 listopada 2022

Funkcjonariusze z radomskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji przejęli urządzenia i maszyny służące do produkcji papierosów oraz ich pakowania, zabezpieczyli blisko 3 t tytoniu i prawie 2 mln papierosów, zatrzymli 12 osób, którym w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie przedstawiono zarzuty.

 

 

Radomscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (KAS), pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Lublinie rozbili międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą, w skład której wchodzili obywatele Polski, Gruzji, Ukrainy oraz Białorusi. Członkowie gangu zajmowali się nielegalną produkcją i dystrybucją wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 2 mln zł z tytułu nieopłacenia należnej akcyzy, natomiast narażenie na uszczuplenie podatku VAT to ponad 0,5 mln zł.

Na terenie województwa mazowieckiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego funkcjonariusze przeprowadzili skoordynowane działania. Na prywatnej posesji w hali ukryta była linia technologiczna służąca do produkcji i pakowania papierosów. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że na kolejnych posesjach znajdowała się krajalnia oraz miejsce konfekcjonowania papierosów. Łącznie zabezpieczono blisko 3 t krajanki tytoniowej oraz prawie 2 mln sztuk papierosów. Przejęto także urządzenia służące do produkcji papierosów oraz do ich pakowania, a także opakowania, filtry, bibuły, okleiny i inne komponenty niezbędne do produkcji i konfekcjonowania papierosów. Szacunkowa wartość zabezpieczonego towaru wyceniono na ponad 6 mln zł. W działaniach brali udział kontrterroryści z Radomia.

Policjanci zatrzymali łącznie 12 osób, które doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Lublinie. Usłyszały one zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym wytwarzaniem wyrobów tytoniowych, a także popełnienia przestępstwa przeciwko obowiązkom podatkowym. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, sąd podjął decyzję o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania w stosunku do dwóch podejrzanych.

kat

Wideo, zdjęcia: CBŚP

Tags