Gaz, Witkowski, Kosztowniak

17 lipca 2012
- Co może prezydent miasta w sprawie zaopatrzenia w gaz?-  pytał kilka dni temu poseł Radosław Witkowski (PO). Prosił także Andrzeja Kosztowniaka o odpowiedź na kilka "podstawowych pytań w kwestii braku gazu w Radomiu".  Prezydent odpowiada.

 

Poseł Witkowski pyta...Przypomnijmy, siedem "kłopotliwych" (pod tym adresem ich treść) pytań poseł Radosław Witkowski zadał prezydentowi na spotkaniu "Ponad podziałami" (relacjonowaliśmy je tutaj). - Z założeń do planu energetycznego dotyczącego zaopatrzenia gaz w gminę przyjętego w marcu przez radę miejską wynika wprost, że nie ma żadnych zagrożeń. Chcemy wiedzieć kto ten dokument konsultował, jak działa zespół powołany przez prezydenta w 2009 r., który miał na bieżąco monitorować sytuację energetyczną w mieście?  – dociekał wtedy poseł Witkowski. Prezydent takie zachowanie ocenił jako  "kuriozalne".

 

Opracowanie jak ustawa

W piśmie adresowanym do Witkowskiego Kosztowniak na wstępie wyjaśnia, iż zgodnie z Prawem energetycznym, to wójt (burmistrz, prezydenta miasta) opracowuje projekt założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze gminy. "Prezydent miasta wywiązał się z obowiązku prawnego wymaganego z powyższego przepisu" - zapewnia autor pisma i wyjaśnia, że podstawą formalną opracowania tego projektu na lata 2006 - 2016 była umowa zawarta pomiędzy gminą reprezentowaną przez prezydenta Zdzisława Marcinkowskiego, a Fundacją na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii w Katowicach reprezentowaną przez Szymona Liszkę. Opracowanie to  - zapewnia Kosztowniak -  odpowiada wymogom Ustawy Prawo Energetyczne.

 

Gaz w nadmiarze?

Prezydent wyjaśnia też, że aktualizacja planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe Radomia na lata 2006 – 2016 została wykonana w ustawowym terminie przez doradcę prezydenta  Zbigniewa Latek. "Pan Zbigniew Latek jest cenioną osobą posiadającą odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe w dziedzinie energetyki" - przekonuje posła prezydent. Przypomina, że pierwsze oficjalne informacje o problemach z uzyskaniem zgody na przyłączenia do sieci gazowej uzyskał dopiero w maju br. na spotkaniu z dyrektorem radomskiego  oddziału Mazowieckiej Spółki Gazownictwa. Dlatego - jak tłumaczy spotkał się z władzami Gaz-Systemu i Mazowieckiej Spółki Gazowniczej.  "Zespół ds. Energetyki również nie dysponował wiedzą o braku możliwości przyłączenia do sieci nowych odbiorców na terenie gminy (...) oraz regionu radomskiego - pisze Kosztowniak. Przypomina informację jaką uzyskał od Jana Rejczaka (członek Zespołu ds. Energetyki), z której wynikało, że "na przełomie roku 2011/2012 Zespół odbył spotkanie z przedstawicielami Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, podczas którego zapewniano, że gaz jest dostępny nawet w nadmiarze".

 

Prezydent zaznacza, że: " Spółka Gazownicza jest odrębnym podmiotem od gminy" i nie ponosi ona: "konsekwencji w zakresie braku zaopatrzenia w gaz indywidualnych osób oraz przedsiębiorstw".

 

 

2Kto i za ile?

Poseł pytał również prezydenta kto zasiada w powołanym przez niego w 2009 r.  Zespole ds. Energetyki? Czy jego członkowie pobierają wynagrodzenie? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Andrzej Kosztowniak podaje skład zespołu. To: prof. Jacek Zimny, dr Jan Rejczak, Jan Mazurkiewicz,  Jan Stachurski, dr Alfons Czartoszewski, Dariusz Skiba, Leszek Jastrzębowski,  Zbigniew Latek,  Sebastian Murawski. Pracują społecznie.

 

Zespół ds. Energetyki nie zgłaszał prezydentowi problemu z dostępnością paliwa gazowego w Radomiu, "ponieważ nie dysponował wiedzą w powyższym zakresie" - podkreśla Kosztowniak.

Andrzej Kosztowniak zapewnia, że będzie wdzięczny posłowi Witkowskiemu za:"podjęcie wszelkich działań (...) mających na celu zapewnienie w przyszłości wszystkim odbiorcom oraz przedsiębiorstwom możliwości podłączenia się do gazu" w Radomiu i regionie radomskim.

 

(raa)

Pełna treść listu Prezydenta do posła jest w tym miejscu (plik PDF).