Germanistka z „ekonomika” naprawia świat

3 maja 2008
Bożena Błaszczyk-Ziętek, nauczycielka języka niemieckiego z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu wyróżniona w ramach Nagrody „Za naprawianie świata” im. Ireny Sendlerowej. Pani Bożena (z lewej) bardzo cieszy się z wyróżnienia

Germanistka z „ekonomika” jest założycielką i opiekunką aktywnie działającego Szkolnego Klubu Europejskiego. Od 6 lat organizuje polsko-niemieckie spotkania młodzieży , podczas których uczniowie polscy i niemieccy wspólnie zapoznają się z historią obu krajów oraz wspólnie odwiedzają cmentarze i miejsca męczeństwa  Polaków, Żydów, Cyganów i przedstawicieli innych narodowości na terenie Polski i Niemiec. Jest po pomysłodawczynią i koordynatorką  międzynarodowych projektów edukacyjnych o tematyce wielokulturowej i historycznej, m.in. „Poznając przeszłość myślimy o przyszłości”, „Europa – wspólna przestrzeń” , „Ratujemy zabytkowy cmentarz ewangelicki w Radomiu”, „Ślady niemieckie w Radomiu i regionie radomskim”„Ślady polskie w regionie Büren i Paderborn”. - Zachęciłam uczniów niemieckich do nauki języka polskiego, zorganizowałam trzy kursy językowe, podczas których uczniowie polscy i niemieccy wspólnie uczyli  się języka niemieckiego i polskiego – dodaje Bożena Błaszczyk-Ziętek. POdczas przatania cmentarza ewangelickiego

- Cieszę się, że polsko-amerykańska kapituła nagrody dostrzegła moją wieloletnią  pracę. Doceniono mnie m.in. za wychowywanie młodzieży polskiej i niemieckiej w duchu otwartości, pokoju, tolerancji, poszanowania innych ludzi oraz przełamywania barier i  wzajemnych uprzedzeń.

Bożena Błaszczyk- Ziętek od pięciu lat organizuje również sprzątanie zabytkowego cmentarza ewangelickiego w Radomiu, w których uczestniczy młodzież polska i niemiecka oraz pozyskuje fundusze na ratowanie nekropolii organizując kwesty w Polsce, Niemczech i Austrii. -  Korzystamy przy tym z opracowanych przeze mnie płyt i folderów. Opracowałam i wydałam płytę z kolędami w językach polskim i niemieckim; jestem autorką tłumaczenia tytułowej kolędy na język niemiecki. Płyta przyczyniła się do promocji kultury polskiej i naszego miasta w krajach niemieckojęzycznych – podkreśla nauczycielka.

Nagroda „Za naprawianie świata” im. Ireny Sendlerowej przyznawana jest nauczycielom z Polski i USA, którzy uczą i wychowują w duchu tolerancji i poszanowania dla innych, inspirują do działań zgodnych z tymi zasadami. Kapituła nagrody wyróżniła sześcioro nauczycieli z Polski. Uroczystość wręczenia nagrody i wyróżnień odbyła się 30 kwietnia w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie.

Nagroda "Za naprawianie świata” im. Ireny Sendlerowej stworzona dzięki inicjatywie Stowarzyszenia "Dzieci Holocaustu” w Polsce oraz amerykańskiej Fundacji "Life in a Jar”. Partnerem w realizacji Nagrody w Polsce jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej. Organizatorzy pragnęli uczcić osobę Ireny Sendlerowej, bohaterskiej działaczki podziemnej organizacji Żegota, która podczas II wojny światowej uratowała 2,5 tysiąca dzieci żydowskich.