Hala dla nauki i przemysłu

19 czerwca 2013
Nowoczesną halę technologiczną wyposażoną w najlepsze urządzenia służące studentom i firmom z całej Polski otworzył dziś Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny.


Nowa hala technologicznaHala - parterowy budynek z ogniwami słonecznymi na dachu usytuowany obok wydziału Materiałoznawstwa Technologii i Wzornictwa UTH - widoczna jest już z ul. Chrobrego. - To miejsce w którym łączą się nauka, technika i przemysł. Uniwersytet jest otwarty na współpracę z przemysłem. Warunkiem przetrwania uczelni i kształcenia na wysokim, europejskim poziomie jest, by łączyć je z kształceniem praktycznymi. Hala i jej profesjonalne wyposażenie, to miejsce sfery badawczo rozwojowej - mówi rektor uczelni prof. Zbigniew Łukasik.

Koszt powstania hali wraz z wyposażeniem to 14 mln zł. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych. - Nowe materiały dla potrzeb chemii, kosmetyków. Technologie produkcji narzędzi skrawających i badania materiałowe. Fotowoltaika oraz recykling odpadów przemysłu garbarskiego to główne dziedziny, jakim może służyć obiekt. Działać będą w nim laboratoria, m.in. chemii gospodarczej i kosmetyków, mikrobiologiczne, odzyskiwania chromu.

 

- To laboratoria są o wysokich walorach badawczych, ale także użytkowe, ukierunkowane na konkretne zastosowania. Przedsiębiorca będzie mógł tu wykonać dowolne badanie służące przemysłowi - wyjaśnia prof. Marian Sułek, dziekan Materiałoznawstwa Technologii i Wzornictwa, inicjator budowy hali.

 

(raa)