Historia Foglów na muzealnej wystawie

30 sierpnia 2010
Historię rodziny Foglów, etapy powstawania i rozwoju piekarni będziemy mogli poznać na wystawie poświęconej tradycjom rzemieślniczym tego rodu zorganizowanej w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Otwarcie ekspozycji w najbliższy piątek (3 września).

Męska linia rodziny Fogłów Na pomysł zorganizowania wystawy wpadł dyrektor muzeum Adam Zieleziński Jak sam mówi, chciał pokazać Radom jako miasto rozwoju, poprzez firmy i ludzi, którzy tu mieszkają.  - Prezentujemy historię radomskiej rodziny Foglów. ten klan ma bardzo długą tradycję wykonywania tego samego zawodu. U Foglów  linii męskiej zawód przekazywany był z pokolenia na pokolenie od przeszło 130 lat - podkreśla szef placówki.

Wystawa powstała z okazji stulecia istnienia piekarni na Glinicach. - My jednak opowiadamy trochę więcej. Opowiadamy o rodzinie z bogatą historią i tradycjami. Opowiadamy o tradycji wykonywania zawodu i przekazywanie go z ojca na syna - mówi Elżbieta Kwiecień, komisarz wystawy.

W Muzeum im. Malczewskiego będziemy mogli poznać piekarnię Foglów i dowiedzieć się jak się rozwijała, zobaczymy m.in. urządzenia z lat 60. W komentarzach przeczytamy jak wypiekano chleb i jaka była jego cena. W części dokumentalnej wystawy pokazane są kolejne pokolenia rodziny oraz osobiste pamiątki. - Mamy też przedwojenną formę do robienia baranków wielkanocnych, młynek do mielenia bułki tartej, a także te nowsze akcesoria potrzebne w piekarni - wyjaśniają Mariusz i Tadeusz Foglowie.

Jak mówi Mariusz Fogiel, dla niego najcenniejszym przedmiotem jest zegarek po dziadku, którym bawił się jako dziecko. - W czasie studiów udało mi się go wyremontować i służył jako przedmiot użytku codziennego - zapewnia. Przyznaje, że żałuje, że tak wiele pamiątek rodzinnych zaginęło. Jednocześnie cieszy się, że przy okazji tej wystawy tak wiele nowych rzeczy dowiedział się o historii swojej rodziny.

Otwarcie wystawy w piątek (3 września) o godz. 16 w Muzeum Jacka Malczewskiego.

Piekarnia Fogiel&Fogiel została założona w 1910 roku. Obecnie ma 13 punktów, w których sprzedaje ok. 140 rodzajów wyrobów. W firmie zatrudnionych jest ponad 100 osób.

(k.woj.)