Idą święta, nie bądź ofiarą!

21 kwietnia 2011
Święta Wielkanocne za kilka dni. Jesteśmy zagonieni, dużo czasu spędzamy na zakupach. Z kolei same dni świąteczne to częste wyjazdy. Jak co roku w tym czasie policjanci radzą jak nie stać się ofiarą przestępstwa. 

Policja ostrzega: w tłumie mogą być kieszonkowcy!
Na zakupach
Nad bezpiecznym i spokojnym wypoczynkiem mieszkańców Radomia i okolic oraz odwiedzających gości czuwa większa niż zwykle liczba policjantów. - Podczase zakupów nie należy pozostawiać torebek bez "nadzoru", powinniśmy mieć je cały czas w zasięgu wzroku. Pochłonięci świątecznym natłokiem obowiązków, często zapominamy, o zamknięciu plecaków, saszetek. Na taką okazję tylko czekają kieszonkowcy – ostrzega Justyna Leszczyńska z radomskiej policji. Radzi by należycie zabezpieczyć noszone przy sobie dokumenty i pieniądze. - Nie należy więc demonstrować zawartości portfela, gdyż złodzieje obserwują konsumentów i wybierają zazwyczaj osobę posiadające sporą gotówkę. Daltego warto pieniądze podzielić na kilka mniejszych kwot i umieścić  w różnych częściach odzieży.

Szczególną ostrozność należy zachować podczas wchodzenia i wychodzenia ze sklepów, w kolejce do kasy, na przystanku czy w autobusie. - Jeżeli poczujemy, że wokół robi się tłoczno, powinniśmy wzmóc czujność! Sztuczny tłok, to jedna z ulubionych metod pracy kieszonkowców – ostrzega.

W domu
 Klucze od mieszkania powinniśmy nosić w innym miejscu niż dokumenty z adresem. Jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść mieszkanie zanim osoba poszkodowana zdąży zareagować. - Uważać trzeba również na natrętnych akwizytorów oraz oferowane przez nich "niespotykane" promocje. Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką, nie wieszajmy na szyi swej pociechy. Jeżeli wyjeżdżamy, dobrze byśmy wcześniej poprosili zaprzyjaźnionego sąsiada lub członka rodziny, aby zaopiekowali się naszym mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela – mówi policjantka. Sąsiad może np. otwierać na krótko okna, włączać na jakiś czas światło w którymś z pomieszczeń. - Pamiętajmy, aby na wycieraczce oraz w skrzynce na listy nie leżały gazetki reklamowe, ponieważ jest to znak dla złodzieja, że w mieszkaniu nikogo nie ma. Wskazane jest zanotowanie marek i typów posiadanych przedmiotów, ich cechy charakterystyczne. W przypadku kradzieży, bądź zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są nasza własnością – dodaje Leszczyńska.

 

Cennych przedmiotów nie zostawiajmy na widocznym miejscu w aucie I w samochodzie
Pamiętajmy o zabezpieczeniu samochodu, proszą policjanci. Parkować powinniśmy go zawsze w miejscach dobrze oświetlonych i korzystać z parkingów strzeżonych. - Zawsze sprawdzajmy, czy pozamykaliśmy okna i drzwi. Nie zostawiajmy na widocznym miejscu w samochodzie wartościowych przedmiotów jak telefon, radio lub aparat fotograficzny. Ważne, by torby i inne bagaże wkładać do bagażnika – radzi Justyna Leszczyńska.

(raa)