Imprezowy zawrót głowy

7 września 2007

"Niespodziewany początek jesieni" w Orońsku, XVII-wieczne Spotkania na Zamku w Iłży Turniej Rycerski w Szydlowcu lub Święto Chleba w Muzeum Wsi Radomskiej. Będziemy mieli dylemat, gdzie spędzić niedzielne popłudnia, bo w najbliższy weekend będzie się naprawdę dużo działo. Szwedzi zjadą do Iłży

 Kto lubi historię i dobrą zabawę z powodzeniem może się wybrać na XVII-wieczne Spotkania na Zamku w Iłży. Największą atrakcją imprezy będzie inscenizacja potyczki ze Szwedami. Ponadto będzie można podziwiać pokazy grup szlacheckich, musztrę oddziałów pieszych oraz tańce dworskie. Odbędą się również zawody łucznicze i turniej bojowy broni białej. Impreza odbędzie się w sobotę i niedzielę na zamku w Iłży. Początek o godz. 12 (wstęp bezpłatny).

W Szydłowcu  - także klimaty sredniowieczne. W programie, który rozpocznie się o godz. 10.50 na Rynku znajdą się m.in. prezentacja grup rycerskich, walki turniejowe, gry i zabawy plebejskie oraz inscenizacja bitwy o Zamek Szydłowiecki. Imprezę uświetni koncert zespołu muzyki dawnej.

Ciekawie zapowiada się też niedzielny "Niespodziewany początek jesieni" w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku na , którego główną atrakcją będzie "Najazd Wikingów" w wykonaniu grupy inscenizacji historycznych "Walhalla". W programnie m.in: pokazy walk pieszych, musztra wojowników, prezentacja szyków bojowych, opowieści skandynawskie przy oryginalnej muzyce Wikingów oraz wieczorne walki z użyciem ognia. Wystąpią zespoły Renesans i High Fly. Wszyscy, którzy w niedzielę wybiorą się do Orońska będą mogli zwiedzać CRP w cenach promocyjnych. Początek imprezy o godz. 12. (wstęp wolny).

Największa dwudniowa impreza odbędzie się jednak w Muzeum Wsi Radomskiej. Podczas tegorocznego Święta Chleba będą ze sobą rywalizować piekarze z Radomia, Kielc i Puław. Przygotowano mnóstwo konkursów z nagrodami na najmłodszych. Zaplanowano pokazy cyrkowe, pranie na tarze - zabawa w „zdobywanie certyfikatu pradziadka” i obróbkę ziarna. Nie zabraknie wiejskich przysmaków: podpłomyków, kaszy ze skwarkami, maślanki, miodu.

Bilety w cenie: 5 zł ulgowy, 8 zł normalny 18 zł bilet rodzinny będą sprzedawane od godz.10, a w niedzielę od godz. 8. Spod dworca i z Placu Jagiellońskiego w niedzielę od godz. 10 do skansenu odjeżdżać będą co godzinę autobusy (przejazd darmowy).

Szczegółowy program w Kalendarzu imprez