Intrygujący Zdzisław Beksiński. W Radomiu zobaczymy osiem obrazów artysty

14 marca 2023

Osiem oryginalnych i nieznanych szerszej publiczności obrazów Zdzisława Beksińskiego ukazujących jego wyjątkowy i metafizyczny świat będziemy mogli zobaczyć od piątku, 17 marca w Kamienicy Deskurów. Resursa udostępni wystawę jednego z najważniejszych, najciekawszych i najbardziej intrygujących współczesnych artystów.

 

fot. Materiały prasowe/Resursa

 

Jak zapewniają organizatorzy, będzie to pierwsze w Radomiu tak kompleksowe przedsięwzięcie artystyczne poświęcone dziełom Zdzisława Beksińskiego.

Zdzisław Beksiński (1929-2005) był architektem, fotografikiem, grafikiem i malarzem. Jego prace, pełne tajemniczej atmosfery i symboli oraz różnych, często mrocznych postaci, znane są dziś na całym świecie. O swoich dziełach często mówił, że pragnie malować tak „jakby fotografował marzenia i sny”.

Na wystawie „Beksiński w Radomiu”, która potrwa od 17 marca do 4 czerwca, Resursa dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy zaprezentuje osiem oryginalnych i nieznanych szerszej publiczności obrazów artysty ukazujących jego wyjątkowy i metafizyczny świat.

- Będzie można zobaczyć m.in. prace reprezentujące tzw. okres fantastyczny w twórczości Zdzisława Beksińskiego. Tym pojęciem artysta określał dzieła, które powstały od końca lat 60. do początku 80. I to właśnie ten okres, mimo że trwający nieco ponad dziesięć lat, przyniósł mu sławę, wywołując zachwyt odbiorców, choć jednocześnie spotykając się z wrogim nastawieniem krytyków sztuki - wyjaśniaLaura Kosiniak, kuratorka wystawy.

Metafizyczne pejzaże artysty

Beksiński porzucił malowanie w powszechnym wówczas stylu awangardy na rzecz, jak to sam określał, „metafizycznych pejzaży”. Największym utrapieniem stał się dla niego wymóg ciągłego tłumaczenia, co jest przedstawione na obrazie. Mówił: „Nigdy nie zadaję sobie pytania , co to znaczy, ani w odniesieniu do moich obrazów, ani cudzych. Znaczenie jest dla mnie całkowicie bez znaczenia. Jest tyle warte, ile smak czekolady w opisie literackim”.

Inną część radomskiej ekspozycji stanowić będą fotografie, fotomontaże i grafiki komputerowe Beksińskiego wraz z obszerną wystawą multimedialną przygotowaną przez Fundację Beksiński Human Condition Beksiński Multimedia Exhibition, która zabierze zwiedzających w klimatyczną podróż przez całokształt twórczości mistrza. Dzięki doświadczeniu wirtualnej rzeczywistości będzie można odbyć drogę „do środka” obrazów Zdzisława Beksińskiego. Na wystawę przygotowany został również specjalny pokaz obrazów w stereoskopii (3D).

Wystawa „Beksiński w Radomiu” będzie czynna od wtorku do piątku w godz. 13 - 20 oraz w soboty i niedziele w godz. 12 - 20. Ostatnie wejście na wystawę o godz. 19. Ceny biletów: normalny – 30 zł, ulgowy – 25 zł, grupowy – 20 zł. Można je nabywać online pod adresem www.beksinskiwradomiu.pl oraz w Kamienicy Deskurów (poziom -1).

 

 

Tags