Jak dobrze urodzić (się)? Przyszłe mamy i ich bliskich nauczą tego specjaliści ze szpitala na Józefowie

11 września 2024

W zajęciach mogą uczestniczyć kobiety od 26. tygodnia ciąży i ich bliscy. Spotkania odbywają się w specjalnie przygotowanej sali na parterze. W szpitalu na radomskim Józefowie ruszyła właśnie szkoła rodzenia. Dziś odbyły się pierwsze „lekcje”. 

 

fot. MSS Radom

 

Kurs dla przyszłych rodziców trwa sześć tygodni, a spotkania odbywają się w każdą środę. - Ta szkoła rodzenia z pewnością będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem. W 2023 r. na Józefowie przyszło na świat 1 352 dzieci. To najwięcej spośród wszystkich marszałkowskich szpitali. Chcemy w ten sposób wspierać przyszłych i świeżo upieczonych rodziców. Od lipca maluszki urodzone w radomskim szpitalu dostają też wyprawki „Witaj na Mazowszu” – zaznacza, biorący udział w inauguracji "szkoły" wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Przygotowanie i opieka w pierwszych tygodniach życia

Przyszli rodzice będą mogli przygotować się do porodu i dowiedzą się, jak opiekować się niemowlęciem w pierwszych tygodniach życia. Specjaliści opowiedzą m.in. o etapach porodu, sposobach łagodzenia bólu porodowego, pielęgnacji w czasie połogu czy karmieniu piersią. Na każdych zajęciach będą też ćwiczenia z fizjoterapeutą.

- Tworząc w naszym szpitalu szkołę rodzenia wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom radomianek i mieszkanek gmin w regionie radomskim. To będzie dopełnienie świetnie prosperującego Klinicznego Oddziału Położnictwa, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Neonatologii - wyjaśnia Bożenna Pacholczak, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego  w Radomiu.

Kurs rodzenia za 100 zł

Jak zapewnia, personel przygotowywał się do otwarcia szkoły kilka miesięcy. - Udało nam się zebrać wspaniałą kadrę medyczną, która poprowadzi zajęcia. Wszystkim im za to bardzo dziękuję. Dziękuję również samorządowi Województwa Mazowieckiego, który z entuzjazmem odebrał nasz pomysł utworzenia szkoły i wsparł ten projekt finansowo – podkreśla szefowa MSS.

W zajęciach mogą uczestniczyć kobiety od 26. tygodnia ciąży i ich bliscy. Spotkania odbywają się w specjalnie przygotowanej sali na parterze szpitala. Pomieszczenie wyposażono w wygodne kanapy, krzesła, worki sako z podnóżkami, lalki i wanienki z akcesoriami do zajęć praktycznych oraz sprzęt do ćwiczeń z fizjoterapeutami. Koszt kursu to 100 zł.

Zajęcia będą prowadzić szpitalni ginekolodzy, położne, neonatolodzy, doradcy laktacyjni, fizjoterapeuci, psycholog, anestezjolog czy specjalistka od chustonoszenia. 

kat, bdb

 

 

Tags