• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Jak dojechać na cmentarz? Najlepiej miejskim autobusem.1 listopada bezpłatnie!

27 października 2021

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji informuje o zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej od czwartku, 28 października do wtorku, 2 listopada oraz w organizacji ruchu kołowego w okolicach cmentarzy od soboty, 30 października do 1 poniedziałku, 1 listopada.

 

1 listopada komunikacja miejska będzie bezpłatna

 

Komunikacja miejska

Od 28 października do 2 listopada autobusy linii 4, 12 i 13, a 30 - 31 października i 1 listopada także kilku innych linii będą jeździły częściej niż zwykle.

Od 30 października do 1 listopada będzie uruchomiona dodatkowa linia przyśpieszona CM, łącząca cmentarze na Borkach i na Firleju (kursy będą maksymalnie co trzy minuty). Trasa: Maratońska, 1905 Roku, Dowkontta, Poniatowskiego, plac Dworcowy (powrót Poniatowskiego), Traugutta, Żeromskiego (powrót przez Wałową, Lekarską i Tochtermana), Malczewskiego, Warszawska, Kusocińskiego, Chrobrego, Mieszka I, Ofiar Firleja (powrót Ofiar Firleja, Warszawską i Aleksandrowicza). Na trasie linii CM będą obowiązywały wyłącznie wybrane przystanki!

Zostaną ponadto uruchomione dodatkowe linie do cmentarza na Borkach - do ulicy Maratońskiej: C9 z Prędocinka (od 30 października do 1 listopada) i C15 z Janiszpola (31 października i 1 listopada). W tym rejonie będą również jeździć autobusy stałych linii miejskich 1, 7, 8, 12, 13, 14, 16, 17, 18 i 25 (dla linii 1, 16 i 17 będzie od 30 października do 1 listopada objazd ulicami Tytoniową i 1905 Roku).

Dojazd do cmentarza na Firleju, oprócz wspomnianej wyżej linii CM, zapewnią też autobusy linii 4 (28-29 października i 2 listopada w godzinach około 8.30-16.30, a 30-31 października i 1 listopada przez cały dzień objazd ulicami Warszawską, Aleksandrowicza, Mieszka I i Ofiar Firleja, a powrót Ofiar Firleja i Warszawską) oraz 13 (1 listopada przez cały dzień dojazd ulicami Mieszka I i Ofiar Firleja, a powrót Ofiar Firleja, Warszawską, Aleksandrowicza i Mieszka I; 28-31 października i 2 listopada w godzinach około 8.30-16.30 podobnie, ale z podjazdem przed szpital na Józefowie). Autobusy będą mieć większe częstotliwości. 1 listopada będzie też uruchomiona dodatkowa linia C4 z ulicy Żeromskiego na Firlej.

Od strony ulicy Witosa dojazd zapewnią autobusy linii 12 i 21 (od 30 października do 1 listopada dojazd Warszawską, Aleksandrowicza, Mieszka I i Witosa na Wincentów lub do przystanku Witosa / Cmentarz, a powrót Witosa i Warszawską). Autobusy będą mieć większe częstotliwości. W te dni zostanie również uruchomiona linia dodatkowa C21 (z pętli Os. Gołębiów I do przystanku Witosa / Cmentarz). Obsługę końcowego odcinka ulicy Witosa zapewni 31 października i 1 listopada linia zastępcza Z21, kursująca od przystanku Warszawska / Rondo przez pętlę Wincentów i pętlę Wólka Klwatecka znów do ronda NSZ (jeden przystanek końcowy).

Dojazd w pobliże cmentarza w Cerekwi zapewni linia 8. Autobusy będą większością kursów w dniach 31 października i 1 listopada jeździły od ulicy Wolanowskiej przez Wapienną do tymczasowego przystanku przy stacji wodociągowej. Pozostałe kursy będą na Kierzków. Częstotliwość będzie większa. W oba dni dojazd do cmentarza w Kiedrzynie zapewni linia 24 (do ulicy Lubelskiej w Małęczynie Nowym).

Dla linii 3, 9, 11 i 23 będą 1 listopada obowiązywać rozkłady specjalne.

Organizacja ruchu

Od 30 października do 1 listopada ulica Limanowskiego będzie zamknięta od Maratońskiej do Tytoniowej. Zamknięte będą też ulice Chopina, Obrońców, Kurpiowska, Ordona, Kujawska i Hutnicza. Zakaz wjazdu nie będzie dotyczył tylko mieszkańców tych dróg (w przypadku ulicy Obrońców także pojazdów z zezwoleniem ZUK). Ulica Dębowa od Limanowskiego do parkingu będzie drogą jednokierunkową (podobnie będzie od Maratońskiej do Stasieckiego, ale tam z wyjątkiem autobusów). Uwaga! Prawie cała ulica Tytoniowa będzie objęta zakazem zatrzymywania się ze względu na konieczność zapewnienia przejazdu autobusom miejskim.

Dojazd do cmentarza na Firleju będzie możliwy od 30 października do 1 listopada jedynie od strony ulicy Warszawskiej (w drugim kierunku będą mogły jeździć tylko autobusy miejskie)! Południowe pasy ulic Ofiar Firleja (od Warszawskiej do Mieszka I) i Witosa (od Warszawskiej do przedłużenia Mieszka I) będą przeznaczone dla pojazdów indywidualnych. Podobnie będzie też na ulicy Mieszka I (od Witosa do ronda Powstańców Warszawy). MZDiK apeluje do kierowców prywatnych aut, żeby nie jechali przez Józefów do trasy nr 735, bo będą zawracani tam przez policję. Funkcjonariusze będą wpuszczali w ulice Mieszka I (na północ od ronda) i Aleksandrowicza (na zachód od pętli autobusowej) tylko autobusy i inne uprzywilejowane pojazdy. Zakaz ruchu (oprócz mieszkańców) będzie obowiązywał na ulicy Gombrowicza. Uwaga! Nowe parkingi od północnej strony cmentarza komunalnego będą w tym roku także na dwóch nowych drogach między ulicami Witosa, Warszawską i Rataja.

Na ulicach Warszawskiej (przy cmentarzu prawosławnym) i Kozienickiej (przy cmentarzu w Rajcu Szlacheckim) obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Miejsca postojowe będą tam odpowiednio obok cerkwi prawosławnej oraz przy ulicy Północnej.

Pozostałe informacje

MZDiK apeluje do kierowców, aby w miarę możliwości nie korzystali w tych dniach z własnych samochodów. Warto dojechać do cmentarzy autobusami, które w tych dniach będą kursowały ze zwiększonymi częstotliwościami.

Uwaga! 1 listopada komunikacja miejska będzie bezpłatna dla wszystkich pasażerów. Dla autobusów jeżdżących na Firlej zostaną wyznaczone tak zwane kontrapasy, dzięki czemu nie będą one musiały stawać w korkach! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych w rejonie cmentarzy MZDiK prosi o pozostawienie ich dla osób przyjezdnych i najbardziej potrzebujących (na przykład starszych oraz niepełnosprawnych).

 

 

 

 

Tags