Jak obliczyć metry kwadratowe płytek?

30 września 2020

Ilość płytek ceramicznych możemy oszacować, ale w takim przypadku nietrudno o popełnienie błędu. Może się okazać, że kupimy więcej lub mniej płytek, niż potrzebujemy. Jeżeli nam ich zabraknie problem jest większy, ponieważ konieczne jest składanie raz jeszcze zamówienia, co wydłuża czas remontu.

   

Zdarza się, że wybrany model jest już niedostępny, co zdecydowanie utrudnia estetyczne wykończenie ścian lub podłogi. Z tego powodu przed przystąpieniem do układania płytek, zawsze obliczamy ich metry kwadratowe. Dzięki temu wiemy, ile właściwie ich potrzebujemy. Czy to wystarczy?

Obliczamy metraż pomieszczenia

Aby dowiedzieć się, ile metrów kwadratowych płytek ceramicznych będziesz potrzebował, musisz najpierw poznać metraż pomieszczenia, a właściwie powierzchni, którą będziesz płytkami pokrywał. Obliczenia wykonamy w pamięci lub na kalkulatorze. Mierzymy długość wszystkich boków ściany lub podłogi i mnożymy dwie wartości. Jeżeli wszystkie ściany w pomieszczeniu są równe i mają wysokość 3 metry i szerokość 4 metry, to oznacza, że jedna ściana ma 12 m2, a wszystkie cztery 48 m2. Czasami jednak ściany są różnych wielkości, pojawiają się skosy oraz wnęki. Wtedy obliczenia są bardziej skomplikowane. Przy obliczaniu powierzchni podłogi stosujemy tę samą metodę. Nie oznacza to jednak, że na 48 m2 ścian potrzebujemy dokładnie 48 m2 płytek, jak również, że do pokrycia powierzchni 10 m2 kupimy 10 m2 płytek podłogowych.

W jaki sposób układasz płytki podłogowe i ścienne?

O tym, ile płytek powinieneś kupić, decyduje m.in. technika ich układania. Najprościej jest układać płytki ceramiczne na prosto. Jeżeli pomieszczenie ma powierzchnię nie większą niż 10 m2, to potrzebować będziemy o 10% więcej materiału. Przy pomieszczeniach o większym metrażu, kupujemy go więcej o 5%. Płytki podłogowe i ścienne możemy ułożyć również w karo. W takim przypadku przy metrażu 10 m2 zapas powinien wynosić nawet do 20%, a przy większym ok. 10%. Zatem zanim jeszcze dokonasz zakupu płytek, zdecyduj się na konkretny sposób ich układania, aby kupić ich odpowiednio więcej.

Płytek zawsze potrzebujesz więcej. Kupuj na zapas

Dlaczego właściwie konieczne jest kupowanie płytek z zapasem? Musimy uwzględnić ewentualne straty, szczególnie jeżeli nie jesteśmy doświadczonymi fachowcami. Mogą zdarzyć się pęknięcia, a także stłuczenia. Do uszkodzenia płytek ceramicznych dochodzi często przy ich docinaniu, co z kolei jest konieczne, aby odpowiednio dopasować płytki do powierzchni, dotyczy to zazwyczaj płytek wielkoformatowych. Przy obliczeniach metrażu powierzchni powinniśmy także uwzględnić ewentualne elementy dekoracyjne. Będą to wszelkiego rodzaju obrazy, plakaty, ramki ze zdjęciami czy lustra, a także meble. Pojawiają się niekiedy również cokoły, listwy i innego rodzaju dekory. Pamiętaj, że mając więcej płytek, zawsze możesz dokonać szybkiej wymiany tej, która z czasem uległa zniszczeniu, np. odbarwił się kolor czy też pojawiły się na nich zarysowania.

Metry kwadratowe płytek ceramicznych wyliczamy zawsze, zaczynając od obliczenia powierzchni, na której będą one układane. Następnie wybieramy odpowiednią technikę i doliczamy 5%, 10% lub 20% zapasu. Dzięki temu masz pewność, że płytek Ci nie zabraknie.

Tags