Jak radzić sobie z grypą?

2 lutego 2023

Grypa jest chorobą występującą sezonowo. Wiele osób nie wie, czy zarażenie się grypą wywołane jest przez wirusa, czy bakterię. Obecnie występują trzy rodzaje grypy, typ A, B oraz C. Wirus grypy najczęściej atakuje układ oddechowy, dzieje się to głównie w okresie jesienno-zimowym.

 

 

Niestety każdego roku zwiększa się ilość zachorowań na tę chorobę. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak sobie z nią radzić i skutecznie ją leczyć. Przydatna może okazać się również wiedza, jakie są szczegółowe objawy tej choroby, aby szybko się wyleczyć.

Czy grypa jest ciężką chorobą? 

Grypa, podobnie jak większość chorób może mieć ciężki i łagodny przebieg. U osób mających łagodny przebieg tej choroby wystarczy stosować odpowiednie leki na grypę. Natomiast w przypadku osób z ciężkim przebiegiem odpowiednie preparaty mogą nie wystarczyć. W takiej sytuacji lekarz może zlecić hospitalizację. Warto pamiętać, że terapia szpitalna będzie uzależniona od indywidualnego stanu pacjenta.

W przypadku chorej osoby, która została przyjęta na taką terapię, pierwsze parę godzin będzie poświęcone szczegółowemu sprawdzeniu stanu pacjenta. Podczas sprawdzania monitoruje się m.in. wysycenie hemoglobiny tlenem.

Jeżeli u pacjenta trafiającego na odział, pojawiły się problemy z dusznością, następuje tzw. badanie RTG. Jest to badanie radiologiczne klatki piersiowej. Grypa jest ciężką chorobą, dlatego chory, który trafił do szpitala, jest stale monitorowany, ponieważ jego stan może nagle się pogorszyć.

Przyczyny grypy

Zachorowanie na grypę wywołane jest wirusami. W grypie można wyróżnić wirusy typu: A, B oraz C. Dobrze jest wiedzieć, że wirus Typu A ma kilka podtypów. Wśród nich znajduje się np. H1N1 oraz H1N2. W przypadku grypy typu A przebieg choroby jest stosunkowo ciężki.

Grypa typu B będzie miała łagodniejszy objawy. Natomiast grypą typu C, w głównej mierze zarażają się dzieci. Przebieg grypy w typie C zazwyczaj jest najłagodniejszy.

Grypa jest wirusem rozprzestrzeniającym się drogą kropelkową. Walka z tą chorobą jest trudna, ponieważ bardzo łatwo, wirus ten zmienia się w obrębie materiału genetycznego, czyli mutuje. Dlatego też na grypę można zachorować wielokrotnie. Należy zatem pamiętać, że wytworzone przeciwdziała, mogą okazać się bezużyteczne. Taka sytuacja może wystąpić zwłaszcza w przypadku zachorowania na inny wirus tej choroby.

Jakie są objawy grypy?

Objawów grypy jest sporo. Wśród nich można wyróżnić złe samopoczucie, gorączkę czy bóle mięśni. Jednak są to typowe objawy przeziębienia oraz grypy. Jednak na szczęście istnieją pewne różnice, które pomogą zdiagnozować, na co aktualnie jest się chorym. Wśród różnic można wymienić np. inne temperatury gorączki. Należy pamiętać, że u dzieci mogą się pojawić objawy w postaci biegunki lub nudności.

Jednak różnice przeziębienia i grypy  u dorosłych mogą dotyczyć również zatkanego nosa, bólu gardła, bólu głowy czy ogólnego osłabienia organizmu. Większość silniejszych objawów grypy będzie dotyczyła bólu w całym organizmie. Natomiast w przypadku przeziębienia objawy te będą skupiać się na większym zatkaniu nosa, kichaniu oraz bólu gardła.

Domowe sposoby leczenia grypy

Należy pamiętać, że nie w każdym przypadku zachorowania, leki na grypę mogą pomóc.

Pierwszym sposobem na radzenie sobie z grypą jest zażywanie specjalnie przeznaczonych do tego preparatów. W celu dowiedzenia się więcej najlepiej odwiedzić lekarza.

Substancją, która znacznie może pomóc zwalczyć grypę, jest miód. Dzieje się tak przez ze względu jego specyficznych właściwości. Warto tutaj zwrócić uwagę, że miód wzmacnia układ immunologiczny.

Kolejną metodą zwalczającą objawy grypy jest zażywanie czosnku. Czosnek ma działanie antybakteryjne, dzięki czemu wspiera układ odpornościowy.

Następnym sposobem na skuteczne leczenie grypy jest rosół. Domowy, przygotowany na składnikach z dobrej jakości składników jest wykorzystywany od wielu lat.

Ostatnim ze skutecznych sposobów na walkę z grypą jest spożywanie naturalnych probiotyków, np. kapusta kiszona. Probiotyki mają na celu wzmacnianie układu immulogicznego. 

Zapobieganie grypie

Jednak mimo wszystko najlepszym sposobem na grypę jest skuteczne jej zapobieganie. Grypie można zapobiegać na kilka sposobów. Jednak wśród najskuteczniejszych sposobów zapobiegania grypie jest stosowanie szczepionek. Warto również dowiadywać się o innych, skutecznych metoda zapobiegania grypie. W tym celu najlepiej udać się na konsultację do lekarza. 

Tags