Jak „rozbetonować” skwer ks. Domagały? Mogą tam być deszczowe ogrody, kieszonkowe lasy oraz kwietne łąki

6 września 2023

Deszczowe ogrody, las kieszonkowy, kwietne łąki – takie elementy zielono-niebieskiej architektury maja pojawić się na skwerze ks. Domagały. Czy tak się stanie, zależy także od mieszkańców, którzy mogą wypowiedzieć się na temat przyszłego kształtu tego miejsca podczas rozpoczynających się w najbliższy piątek, 8 września, konsultacji społecznych.

 

 

Jak skwer ks. Domagały zostanie przebudowany? (fot. Łukasz Wójcik/UM Radom)

 

Firma Marcin Gajda Architektura Krajobrazu, która wygrała przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej zagospodarowania skweru przedstawiła dwie jego koncepcje – obie uwzględniające różne formy błękitno-zielonej infrastruktury.

Mieszkańcy w ankiecie mogą wskazać, które z zaproponowanych rozwiązań są dla nich ciekawsze, a także zaproponować wiodącą koncepcję. Zebrane uwagi i opinie zostaną wykorzystane w trakcie dalszych prac nad dokumentacją.

Będzie "łapacz deszczu" i las japoński

Jak czytamy w materiałach przygotowanych przez projektantów, pierwsza koncepcja opiera się na istniejącym układzie komunikacyjnym i kompozycyjnym. Założenie uwzględnia wykorzystanie istniejących ciągów – są to przecinające plac w kształcie litery X ciągi tranzytowe oraz biegnąca po owalu wewnątrz zieleńca ścieżka spacerowa. Narys dawnego zbiornika przeciwpożarowego w kształcie okręgu wykorzystany został do zaprojektowania tzw. łapacza deszczu, czyli placu o niewielkim zagłębieniu, wyłożonego nawierzchnią utwardzoną, który ma na celu zbierać wodę, aby następnie wykorzystać ją do podlewania zieleni i zasilenia ogrodów deszczowych.

Na skwerze proponuje się również wprowadzenie urządzeń wodnych zasilanych wodą bieżącą. W okresie upałów i suszy urządzenia przyciągną na plac osoby pragnące się ochłodzić a wykorzystana woda zostanie zgromadzona w podziemnym zbiorniku i będzie źródłem wody zasilającym ogrody deszczowe.

Północna część terenu placu zaprojektowana została jako tzw. las kieszonkowy (las Miyawaki). Nazwa pochodząca od nazwiska japońskiego botanika oznacza szczególny sposób zakładania zieleni na terenach miejskich. Metoda skupia się na wzajemnym oddziaływaniu gatunków roślin w społecznościach oraz wykorzystaniem bazy gatunkowej charakterystycznej dla danego terenu. Sadzonki drzew i krzewów rosnące w dużym zagęszczeniu replikują proces regeneracji lasu i sprzyjają szybkiemu rozwojowi roślin.

"Rozbetonować" plac

W drugiej koncepcji układ komunikacyjny zaprojektowany został na podstawie obserwacji, które z ciągów pieszych są najczęściej wykorzystane przez mieszkańców. Na tej podstawie powstała nowa siatka komunikacyjna, która łączy najważniejsze punkty w otoczeniu placu.

Jak podkreślają autorzy koncepcji, ważnym założeniem stało się "rozbetonowanie" placu. Szerokie, asfaltowe ścieżki planuje się zamienić na ciągi o szerokości 2 i 3 m wykonane w przeważającej części z nawierzchni przepuszczalnych. Te nawierzchnie, które wykonano jako utwardzone, mają na celu zbierać wodę i przekazywać je do ogrodów deszczowych.

W tej propozycji również pojawiają się ogrody deszczowe i las kieszonkowy, a także łąki kwietne.

Koncepcja uwzględnia posadowienie dwóch pomników: patron skweru i upamiętniającego Zbrodnię Katyńską, z którym związane jest 30 dębów w odmianie kolumnowej. Projektanci chcą je przenieść w
północną część placu, a w raz z nimi przesadzić 30 młodych drzew, które utworzą tzw. boskiet, czyli regularnie, sztucznie założony lasek.

Dwa spotkania

W trakcie konsultacji odbędą się dwa spotkania z mieszkańcami. Pierwsze -  na placu Domagały już w sobotę, 9 września, w godz. 10 - 13.  Na spotkaniu będzie można się zapoznać z opracowanymi koncepcjami oraz lepiej poznać teren objęty opracowaniem. Kolejne spotkanie zaplanowano na 11 września w Kamienicy Deskurów.

Konsultacje potrwają od 8 do 17 września. Szczegółowe omówienie opracowań i mapy dostępne są na www.konsultacje.radom.pl oraz w punktach konsultacyjnych.

Więcej informacji tutaj

bdb

 

Tags
Reklama