Jak to było w 1939 roku

Dzisiaj w Resursie można było zobaczyć plakaty z okresu II wojny światowej, takie same jakie wisiały wtedy na słupach w Radomiu. Młodzież oglądała kroniki filmowe wypożyczone z filmoteki narodowej oraz słuchała audycji radiowej na zabytkowych odbiornikach. Wszystko to w ramach projektu edukacyjnego dla młodych radomian poświęconemu 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
- Projekt "Żołnierze historii" jest skierowany przede wszystkim do gimnazjalistów. Chcemy pokazać co działo się w Polsce w latach 1939 - 45 i to w atrakcyjnej formie - wyjaśnia Maciej Zwierzyński z Resursy. - Dzieci mogą m.in. wziąć udział w ciekawej grze edukacyjnej, w której wcielają się w role żołnierzy z 39 roku.
- Z Westerplatte, które jest teraz pod ostrzałem, doszedł do nas komunikat od majora Henryka Sucharskiego. Nie za dobrze go słychać, bo coś przerywa na łączach, ale rekruci mimo to muszą go odczytać - tłumaczy Jakub Nita z Resursy. - U mnie dzieci mają rozwiązać hasło złożone z liter i znaków alfabetu Morsea. Jak na razie świetnie sobie radzą - mówi Rafał Dziewięcki.
Każdy z uczestników miał też okazję do wirtualnego pilotowania samolotu wojskowego z czasów II wojny światowej zrekonstruowanego w technologii 3D.
Zainteresowanie organizatorów projektem przerosło ich oczekiwania. Szkoły zgłosiły około 500 uczniów, dlatego część z nich spotka się w Resursie także jutro.
(k. woj)