• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Jak ubezpieczyć mieszkanie od kradzieży?

15 marca 2021

Kradzieże zdarzają się regularnie i mogą dotknąć niemal każdego lokalu. Z tego powodu dobrą praktyką jest zainwestowanie w ubezpieczenie, które pozwoli na wypłacenie odszkodowania w razie takiego zdarzenia. Na rynku działa wiele firm oferujących takie usługi. Jak skutecznie ubezpieczyć swoje mieszkanie od kradzieży i ile to kosztuje?

 

 

Ubezpieczenie mieszkania a kradzież

Standardowe polisy mieszkaniowe o podstawowym zakresie są dość tanie, jednak ich niska cena idzie w parze z ograniczonym zakresem. Takie ubezpieczenie obejmuje jedynie mury nieruchomości, a często także okna i podobne elementy. Kradzież dotyczy natomiast ruchomości domowych, czyli przedmiotów, które można swobodnie wynieść z lokalu. W ich przypadku konieczne jest wykupienie rozszerzenia do standardowej polisy mieszkaniowej

Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje rozszerzenie do ubezpieczenia mieszkania zabezpieczające ruchomości domowe przed zniszczeniem lub kradzieżą. Taka ochrona działa zazwyczaj w następujących przypadkach:

·    zniszczenie na skutek pożaru, zalania czy powodzi,

·    uszkodzenie w związku z przepięciami,

·    kradzież z włamaniem,

·    akty wandalizmu.

Poszczególne polisy znacznie się od siebie różnią. W umowie z towarzystwem ubezpieczeniowym zawsze znajdują się wyłączenia, czyli sytuacje, w których firma ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Często dotyczą one uszkodzenia lub kradzieży drogocennych przedmiotów lub niedbalstwa właściciela obiektu. Warto pamiętać, że kradzież, która nastąpi po niezamknięciu drzwi przez mieszkańca nieruchomości zazwyczaj nie podlega wypłaceniu odszkodowania.

Wiele osób decyduje się także na poszerzanie maksymalnej wartości zadośćuczynienia poprzez wybieranie droższych pakietów. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy wyposażenie mieszkania jest warte powyżej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Więcej o ubezpieczeniu od kradzieży dowiesz się tutaj: https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenie-mieszkania-od-kradziezy.

Ile kosztuje ubezpieczenie od kradzieży?

Ubezpieczenie od kradzieży kupuje się razem z polisą na mieszkanie. Jest to opcjonalne rozszerzenie, dlatego kosztuje ono niewiele. Zazwyczaj jest to około 50 zł, ale wszystko zależy od charakteru danej nieruchomości oraz szczegółów ochrony. Istnieją bowiem pakiety, które wymagają zapłacenia nawet 200 zł. Koszt ten wzrasta w sytuacji, gdy mieszkanie znajduje się na parterze w niebezpiecznej okolicy i nie ma zamontowanych zamków antywłamaniowych.

Obecnie koszt wykupienia polisy można obliczyć online. W tym celu przyda się kalkulator ubezpieczenia domu, który pozwala na poznanie ceny poszczególnych rozszerzeń oraz porównanie dostępnych ofert. Zdarza się bowiem, że dane towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje podobny pakiet co inna firma, ale w znacznie niższej cenie. Podczas wyboru konkretnego rozszerzenia warto jednak zwrócić szczególną uwagę na zakres polisy. Czasami najtańsze propozycje pozwalają bowiem na wypłacenie odszkodowania do niewielkiej sumy, co nie wystarczy w przypadku kradzieży wartościowych przedmiotów.

Tags