• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Jak urządzić industrialną łazienkę w stylu loftowym?

1 października 2020

Na surowo, chłodnie, często minimalistycznie, ale klimatycznie i z wrażeniem przebywania w pomieszczeniu nie z tej epoki…tak często prezentują się wnętrza w stylu loftowym. Jest to wnętrze inspirowane dawnymi fabrykami i pracowniami artystycznymi ukrytymi w kamienicach na poddaszu.

   

W takiej łazience dominować będzie metal, drewno, szkło, kamień i beton. Konstrukcje mebli są proste, często składające się jedynie z czarnych metalowych prętów. Płytki łazienkowe są uniwersalne i ponadczasowe, zazwyczaj ze stonowanej palety barw, chociaż zdarzają się mocniejsze akcenty. Jak zaaranżować loftową łazienkę?

Nietypowe płytki łazienkowe na ścianach i podłodze

Zaczynamy od tła, które bardzo często wytycza kierunek, w jakim podążać będzie cała nasza stylizacja. Zaglądając przez okno starej fabryki czy opuszczonej pracowni kreatywnego artysty, dostrzegamy surowe, betonowe ściany. Ten sam akcent pojawia się w loftowej łazience. Decydujemy się więc na wielkoformatowe płytki łazienkowe w kolorze szarego betonu. Na podłodze z kolei możemy położyć płytki inspirowane naturalnym drewnem. Świetnie sprawdzą się też płytki w kolorze jasnego, żyłkowanego marmuru, który nadaje całości nieco elegancji. Doskonale prezentować się będą ponadto płytki łazienkowe w rdzawym kolorze. To opcja dla tych bardziej odważnych, ponieważ ściany dzięki nim będą w kolorze pomarańczowo-brązowym.

Wszechobecna, ale niedominująca czerń

W loftowej łazience nie może zabraknąć czarnego koloru. Jest on często głównym bohaterem takiej aranżacji. Aby mocno zaakcentować jego obecność we wnętrzu, wybieramy meble do łazienki o metalowej konstrukcji, składające się np. z cienkich prętów, przecinających się pod kątem prostym. W nieco bardziej nowoczesnych stylizacjach dobrze sprawdzają się wiszące meble do łazienki o geometrycznych kształtach z czarnymi frontami i blatami o matowym wykończeniu. Zamiast lustra wmontowanego w ścianę zawieszamy nad umywalką okrągłe lustro w czarnej ramie. Czarne niech będą też akcesoria łazienkowe, a może nawet płytki na ścianie w strefie kąpielowej, w ten sposób ją wyróżnimy.

Sanitaria w dobrym klimacie

Loft wybierany jest często przez osoby otwarte, odważne w swoich wyborach aranżacyjnych, które nie uciekają od eksperymentów i niebanalnych rozwiązań. Aby łazienka miała spójny charakter, musimy dopasować do niej odpowiednie sanitaria, bez których żadna łazienka nie będzie istniała. W większych pomieszczeniach możemy zdecydować się na umywalkę na postumencie z baterią montowaną na ścianie oraz wolnostojącą wannę na nóżkach, której towarzyszyć będzie wysoka bateria. W mniejszej łazience lepiej sprawdzi się umywalka nablatowa o zaokrąglonym kształcie z baterią w czarnym kolorze oraz prysznic typu walk-in z przezroczystą szybą z czarnymi profilami. Misa WC niech będzie niewielkich rozmiarów, z kolei pralkę ukrywamy w zabudowie z frontem takim samym jak przy pozostałych meblach do łazienki.

Łazienka w stylu loftowym ma swój niepowtarzalny klimat. Jest w niej jednocześnie chłodno dzięki płytkom łazienkowym w kolorze betonu i metalowym konstrukcjom, jak też ciepło, co zawdzięczamy drewnianym akcentom. To styl nawiązujący do wnętrz z minionej epoki, pracowni i fabryk, które sukcesywnie przekształcane były w funkcjonalne mieszkania.

Tags