Jak we właściwy sposób dobrać soczewki kontaktowe?

22 listopada 2022

Szkła kontaktowe to dziś bardzo popularna alternatywa dla okularów. Za pomocą niewielkich krążków zakładanych na powierzchnię oka można korygować najpopularniejsze rodzaje wad refrakcji. W porównaniu ze szkłami okularowymi soczewki są dużo wygodniejsze w użytkowaniu.

 

Niezaprzeczalne zalety tej metody korekcji to przede wszystkim komfort niezależnie od pogody, szersze pole widzenia oraz możliwość stosowania podczas aktywności fizycznej. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając szkła kontaktowe?

Wady wzroku a rodzaje soczewek

Szkła kontaktowe możemy sklasyfikować według różnych kryteriów, m.in. w zależności od tego, jakie wady nimi korygujemy. Współcześnie dzięki soczewkom można z powodzeniem niwelować symptomy towarzyszące najczęściej występującym wadom refrakcyjnym. Taka metoda znakomicie sprawdzi się w przypadku:

  • miopii (krótkowzroczności) – do korekcji tej wady stosuje się soczewki sferyczne o minusowych mocach,
  • hyperopii (nadwzroczności) – wadę tę koryguje się za pomocą soczewek sferycznych o mocach dodatnich,
  • prezbiopii (starczowzroczności) – zaburzenia ostrości widzenia wynikające z utraty elastyczności soczewki oka można zniwelować za pomocą soczewek progresywnych,
  • astygmatyzmu (niezborności) – najlepsze soczewki toryczne pomagają przy wadach rogówki lub soczewki ocznej, które uległy rozciągnięciu i zniekształciły się.

Soczewki powinny być bardzo dokładnie dopasowane do naszej wady wzroku oraz indywidualnych potrzeb. Ważne, aby szkła odpowiednio układały się na gałce ocznej, gwarantowały prawidłową ruchomość oraz zapewniały odpowiednią ostrość widzenia.

Jaka prawidłowo dopasować soczewki do wady wzroku?

Jeśli potrzebujesz soczewek lub okularów, w pierwszej kolejności powinieneś udać się na badania do optometrysty bądź okulisty. Najbardziej kompetentną osobą w zakresie właściwego doboru soczewek lub okularów jest optometrysta. To ekspert specjalizujący się w rozpoznawaniu i korekcji wad refrakcyjnych, który posiada rozległą wiedzę w dziedzinie optometrii. W trakcie badania optometrycznego możemy zrozumieć, co jest przyczyną występowania naszych problemów ze wzrokiem oraz dowiedzieć się, jak skorygować ten stan za pomocą odpowiednich pomocy optycznych. Po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta i wykonaniu stosownych badań specjalista wypisuje specjalną receptę. Zawiera ona najważniejsze wartości opisujące wadę wzroku oraz parametry szkieł (okularowych lub kontaktowych). Ważność takiego dokumentu wynosi maksymalnie 30 dni, dlatego należy spieszyć się z jego realizacją. Warto pamiętać, że optometrysta nie jest lekarzem i nie zajmuje się leczeniem oczu, dlatego w niektórych przypadkach może nas odesłać do okulisty. Jeśli istnieje podejrzenie choroby lub urazu oka, najprawdopodobniej zostaniemy skierowani do specjalisty.

Czy soczewki mogą być szkodliwe?

Prawidłowo dobrane szkła kontaktowe są bez wątpienia bezpieczną metodą korekcji refrakcyjnych wad oka. Jeżeli przestrzega się zasad użytkowania i pielęgnacji, nie stanowią one żadnego zagrożenia dla zdrowia. Pogorszenie się kondycji narządu wzroku może wystąpić tylko i wyłącznie wtedy, kiedy stosujemy źle dobrane soczewki lub korzystamy z nich w nieodpowiedni sposób. Szkła muszą być dobrane indywidualnie, do konkretnych potrzeb i budowy oka. Kluczowa jest wizyta u specjalisty i precyzyjne dobranie parametrów szkieł. Tym, co wskazuje na nieprawidłowo dopasowane soczewki, jest zła ostrość widzenia, bóle głowy, bardzo częste mruganie czy szybkie męczenie oczu. Wszystkie soczewki kontaktowe – z wyłączeniem tych jednodniowych – trzeba regularnie czyścić i dezynfekować. Zachowanie odpowiedniej higieny podczas aplikacji oraz stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych zapobiega rozwojowi zarazków, które mogłyby prowadzić do podrażnienia i infekcji oczu. W czasie, gdy szkła nie są noszone, powinny być we właściwy sposób przechowywane. Na noc należy umieścić je w pojemniczku wypełnionym świeżą porcją płynu pielęgnacyjnego. W przypadku narzędzi służących do korekcji wzroku nie bez znaczenia jest również to, gdzie się w nie zaopatrujemy. Soczewki należy kupować bardzo uważnie i wyłącznie w sprawdzonych miejscach. Dokonując zakupu musimy mieć pewność, że wybrany produkt jest dobrej jakości i koresponduje z naszą receptą. W przypadku konieczności nabycia szkieł kontaktowych najlepiej udać się do sprawdzonego optyka. Soczewki konkretnej firmy i o konkretnych parametrach bez problemu zamówimy też w specjalistycznych sklepach online.

Tags