Jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie rekrutacyjnej?
Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia na pracodawcy to klucz do sukcesu. Warto postarać się o to, aby dobrze wypaść podczas rozmowy rekrutacyjnej i pokazać się jako osoba, z którą chce się pracować. Aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, warto poznać 5 elementów wpływających na pozytywny odbiór naszej osoby.
Stosowny ubiór
Stosowny do okoliczności ubiór to podstawa na rozmowie rekrutacyjnej. Właściwie dobrane elementy garderoby powinny podkreślać nasz profesjonalizm oraz staranność. Warto postawić na strój formalny – w przypadku rekrutacji lepiej być ubranym zbyt elegancko, niż zostać uznanym za osobę niekompetentną. Stosowne ubranie to istotny element, który może mieć wpływ na to, czy interesująca nas praca ostanie nam przyznana.
Punktualność
Bardzo ważnym elementem w czasie rozmowy kwalifikacyjnej jest także zjawienie się na czas. Przed planowanym spotkaniem należy dokładnie zaplanować trasę naszego przyjazdu. Warto dać sobie 5-10 minut zapasu na krótki oddech przed rozpoczęciem konwersacji z pracodawcą. Ewentualne spóźnienie wygenerowałoby niepotrzebny stres i zdenerwowanie, a dodatkowo mogłoby zostać uznane za brak szacunku.
Pewne wejście i uścisk dłoni
W czasie rekrutacji należy zwracać uwagę na wszystkie szczegóły. Wkroczenie pewnym krokiem do miejsca, w którym ma się odbyć rozmowa, jest dla pracodawcy pozytywnym znakiem. Świadczy o byciu śmiałą oraz przebojową osobą, co w większości przypadków jest pożądaną cechą. Ważny jest także odpowiedni uścisk dłoni – zbyt lekki może świadczyć o niepewności i braku zdecydowania, z kolei zbyt mocny o przesadnej gwałtowności i wahaniach nastroju. Silny, ale niezbyt przesadny uścisk będzie oznaką szacunku oraz uznania.
Kontakt wzrokowy
Podczas rozmowy rekrutacyjnej powinno się także zadbać o utrzymywanie kontaktu wzrokowego z potencjalnym pracodawcą. Unikanie wzroku rekrutera może świadczyć o naszej słabości oraz braku zainteresowania prowadzoną konwersacją. Patrzenie w oczy jest oznaką pewności siebie oraz posiadanych umiejętności.
Uśmiech
Udając się na rozmowę z przyszłym pracodawcą, warto również pamiętać o pozytywnym nastawieniu. Uśmiech na twarzy pozwoli na rozluźnienie atmosfery. Życzliwy wyraz twarzy pomoże w zdobyciu sympatii rekrutera i zwiększy nasze szanse na zatrudnienie.