Jaka piękna zima?
Drogowcy zapewniają, że wcale ich nie zaskoczyła. - Jesteśmy przecież w gotowości od pierwszego listopada. I naprawdę zdarzało się, że podczas mroźniejszych nocy trzeba było posypywać niektóre ulice - twierdzi rzecznik MZDiK Dariusz Dębski.
Rzecznik Straży Miejskiej też zapewnia, że funkcjonariusze czuwają. - Jesteśmy na nogach od samego rana, patrolujemy centrum i osiedla - zapewnia. Podkreśla, że efektów prac dozorców i administratorów odpowiedzialnych za uprzątnięcie śniegu może jeszcze nie być widać, bo niemal stale pada. - Zobaczymy, jak opady ustaną. Każda sytuacja jest inna i to, czy kogoś od razu ukarzemy, czy najpierw przywołamy do porządku, zależy też od woli kontrolowanego - wyjaśnia Piotr Stępień. I jak zwykle, apeluje do właścicieli i administratorów posesji "o działania przeciwdziałające skutkom zimy". Stępień przypomina jakie obowiązki nakładają na właścicieli posesji i administratorów stosowne przepisy: odśnieżanie chodników przylegających do posesji, usuwanie lodu i błota poślizgowego oraz innych zanieczyszczeń. Należy również usuwać nawisy śnieżne oraz sopli na dachach i elewacjach budynków, gdzie przy znacznych opadach, mogą one spowodować groźne w skutkach zdarzenia z udziałem pieszych.
Drogowcy w akcji
- W samo południe na ulice Radomia wyjechało 12 pługopiaskarek. Posypaliśmy solą wszystkie ulice objęte zimowym utrzymaniem, przy panującej o tej porze temperaturze - 2 stopni Celsjusza sól szybko weszła w reakcję ze śniegiem. Gdy ustaną opady, 18 pługopiaskarek usunie z jezdni błoto pośniegowe. Kolejne sypanie solą planujemy na wieczór, już po godzinach szczytu - relacjonuje z frontu walki z zimą rzecznik MZDiK Dariusz Dębski. Zaznacza, że zgodnie z przepisami, drogi pierwszej kategorii (krajowe) powinny być odśnieżone w ciągu czterech godzin od momentu ustania opadów, a drugiej kategorii (wojewódzkie i powiatowe) - w ciągu ośmiu godzin. - Do sypania używamy, zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Mazowieckiego, soli drogowej - informuje rzecznik.
Miasto jest podzielone na trzy rejony. O stan ulic w okresie zimowym w rejonie I (północna część Radomia) dba firma Perfekt, w rejonie II (południowo-wschodnia część) - Interbud, a w rejonie III (południowo-zachodnia część) - Zyko-Dróg. W każdym z tych rejonów zimowym utrzymaniem - zgodnie z umowami - jest objęte około 80 km dróg (łącznie 242,1 km). Każda z firm dysponuje sześcioma pługopiaskarkami, dwoma równiarkami i jedną ładowarką. Każda z nich ma także po kilkaset ton zapasów soli.
Budżet zimowego utrzymania w roku 2012 wynosi 5,8 miliona złotych (wydatki na ten cel rozliczamy w ramach roku kalendarzowego, a nie sezonu zimowego).
Kto za co odpowiada
Za odśnieżenie chodników przed budynkami, które nie należą do gminy, są odpowiedzialni ich właściciele albo zarządcy. Te przed obiektami należącymi do Miejskiego Zarządu Lokalami odśnieża MZL. Za chodniki, które przylegają do pustych działek należących do miasta, są odpowiedzialne służby gminne. Za odśnieżanie miejsc parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego odpowiada zarządca strefy, czyli firma ProjektParking. Kolejność odśnieżania dróg: krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej, pozostałe gminne.
Od 1 listopada ub. roku działa telefon 604 984 946, pod którym dyżurują wyznaczeni pracownicy MZDiK. Można tam zgłaszać sprawy dotyczące zimowego utrzymania na terenie miasta. Jeżeli śnieżyca zastanie nas w drodze, należy telefonować pod numerem alarmowym 112.
(bdb)