• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Jaki wentylator – kolumnowy czy stojący?

17 lipca 2017

Wybór między wentylatorem kolumnowym a stojącym nie zawsze jest oczywisty. Urządzenia te mogą mieć różne funkcje i nie w każdym wnętrzu sprawdzą się równie dobrze. Aby dokonać właściwego wyboru, trzeba poznać kilka cech, którymi wentylator stojący różni się od kolumnowego.

    mojradom.pl Cechy i ich występowanie Co do zasady nic nie stoi na przeszkodzie, aby funkcje, w które wyposaża się wentylatory kolumnowe, wprowadzać także w wentylatorach stojących, ale zwykle niezależnie od tego, jaki wentylator stojący dodać do porównania, okazuje się on znacznie prostszą konstrukcją od kolumnowego.
  • Wentylatory kolumnowe uchodzą za bardziej nowoczesne, więc producenci właśnie w tych modelach wprowadzają nowe funkcje oraz dbają o nowoczesny design.
  • Wentylatory stojące są projektowane przede wszystkim z myślą o niższej cenie i podstawowej funkcjonalności, więc zwykle są znacznie prostsze w obsłudze.
  • Sposób zasilania i kontroli mechanizmów w wentylatorach stojących i kolumnowych są niemal identyczne – jedyne różnice wynikają z innego przestrzennego ułożenia elementów.
Czy jakość będzie różna? Patrząc na ceny wentylatorów, łatwo jest zauważyć, że te kolumnowe są najczęściej wyraźnie droższe od stojących. W powszechnej opinii jest to odzwierciedleniem różnic w jakości obu typów, niemniej jednak w zakresie jakości wykonania i materiałów, z których oba rodzaje wentylatorów powstają, wielkich różnic nie ma. Większe są między poszczególnymi przedziałami cenowymi w obrębie tej samej grupy. Faktem jednak jest, że pod względem projektowym to wentylatory kolumnowe zwykle prezentują się lepiej – nie mają klasycznego, rozbudowanego kosza ochronnego, tylko atrapę kolumny, która może przybierać różne, bardzo fantazyjne wzory. Wykonana jednak jest najczęściej z tanich tworzyw lub również niedrogich metalowych elementów. Na jakie funkcje warto zwracać uwagę
  • Sterowanie mocą. W przypadku wentylatorów stojących w zdecydowanej większości chodzi tylko o możliwość wyboru jednej z kilku prędkości. Wentylatory kolumnowe niekiedy mają już nawet płynną regulację, choć wciąż standardem jest regulacja skokowa, ale nie – jak w przypadku stojących – z 2-3 prędkości, ale raczej 5-10 stopni.
  • Sposób sterowania. W przypadku wielu wentylatorów stojących sterowanie odbywa się przez wciśnięcie przycisku w obudowie. Rzadko stosuje się sterowanie pilotem, które jest obecne w przypadku większości popularnych modeli wentylatorów kolumnowych. Pilot zwykle pozwala także na sterowanie pozostałymi funkcjami wentylatora.
  • Obrotowa głowica. Tej cechy nie mają tylko najprostsze lub największe wentylatory stojące. W pozostałych przypadkach łopaty wentylatora mogą obracać się w zakresie nieco poniżej 180° wokół osi pionowej po usunięciu blokady w górnej części obudowy. Wentylatory kolumnowe również mogą być umieszczone na podstawie w taki sposób, aby możliwy był ich obrót.
  • Opóźnienie wyłączenia. Niektóre wentylatory kolumnowe pozwalają na uruchomienie ich na zadany z góry czas, po którym następuje samoczynne wyłączenie wentylatora.
Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze? Wentylatory stojące to proste konstrukcje, które rzadko mają jakiekolwiek dodatkowe cechy poza opisanymi wyżej. Wentylatory kolumnowe mogą dodatkowo mieć wbudowane podświetlenie (niezależne od wirników lub sygnalizujące ich pracę) albo możliwość wyłączania wybranych segmentów (choć to rzadko spotykana cecha). Zdecydowanie jednak warto zwrócić uwagę na natężenie emitowanego hałasu – szczególnie najtańsze wentylatory stojące pod tym względem mogą być bardzo uciążliwe. Jeśli producent podaje natężenie hałasu, to warto postarać się uzyskać informacje dotyczące biegu, którego te dane dotyczą – jeśli najniższego, to nadal nie wiadomo niczego o tym, jaka będzie kultura pracy przy wyższych prędkościach. Przy okazji trzeba też spojrzeć na to, w jaki sposób wentylator może zostać złożony – nawet niektóre kolumnowe można jeszcze trochę „zmniejszyć”, aby ich przechowywanie było łatwiejsze, ale znacznie większe znaczenie ma to w przypadku wentylatorów stojących o dużych koszach ochronnych.
Tags