
Nauka języka obcego jest jednym z wielu sposobów rozwoju zarówno osobistego, jaki zawodowego. Być może nawet ten drugi powinien bardziej przemawiać do radomian i mieszkańców okolic. Mimo wielu działań zaradczych, poziom bezrobocia w mieście wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie (ponad 18 proc. w maju 2016 roku), aż o 10 proc. wyższym niż w województwie. Stopa ta jest jeszcze o 6 proc. wyższa w całym powiecie. Podwyższanie swoich kompetencji mogłoby tu wiele zmienić. Co zatem sprawia, że ludzie nie chcą się uczyć? Jakie argumenty stoją za rozwojem językowym? I gdzie uczyć się angielskiego w Radomiu?
Popular excuses…
… czyli po polsku – wymówki, których używamy, aby nie zacząć uczyć się angielskiego:
1. Jestem za stary na naukę. Ciekawe, że mówią to zarówno pięćdziesięciolatkowie, jak i dwudziestopięciolatkowie. Natomiast argument ten nie ma żadnego przełożenia na rzeczywistość. Badania prowadzone przez specjalistów od uczenia się i pamięci obaliły tezę, jakoby w młodszym wieku uczenie języków obcych było sprawniejsze niż w starszym.
2. Nie mam czasu na naukę języka. To argument „zerojedynkowy” – dający wrażenie, że do nauki potrzeba codziennie kilku godzin. A przecież większość kursów językowych zajmuje 3 godziny zegarowe w tygodniu, z czego można je również realizować we własnym domu, (więc bez konieczności dojazdów). Nawet poświęcenie godziny w tygodniu na słówka zamiast na ślęczenie przed telewizorem, będzie już krokiem do rozwoju językowego.
3. Najlepiej uczyć się, wyjeżdżając do państwa anglojęzycznego, a mnie na to nie stać. Podejście w swoich założeniach jest słuszne, bo nauka jest dużo szybsza i bardziej efektywna, jeśli na co dzień używamy języka. Jesteśmy niejako „zmuszeni”, aby mówić nim cały czas, bo innym sposobem raczej się nie dogadamy. Do tych, którzy do Anglii wyjechać nie mogą, przyjechali Anglicy i inni „native speakerzy”, z którymi można umawiać się nawet na codzienne konwersacje, bez konieczności płacenia za wyjazd za granicę.
4. Nie ma dobrej metody nauki dla mnie. W takim razie należy ją stworzyć, korzystając z wielu metod i łączyć je. Jedni bardziej korzystają z nauki słówek na pamięć, inni z grupowych rozmów po angielsku, jeszcze inni z e-learningu. Nie ma żadnego powodu, aby wybierać jeden sposób nauki, skoro połączenie jest bardziej efektywne.
Dlatego ucz się angielskiego, bo…
… przemawia za tym mnóstwo argumentów. Kiedy już wiadomo, że z wymówkami można obie poradzić, warto zastanowić się, czemu opłaca się mówić po angielsku. Dlatego, aby mówić najpopularniejszym językiem świata. Jako ojczystym mówi nim ponad 300 milionów ludzi, ale zna prawie ¼ ludzkości. Jest językiem kultury międzynarodowej i biznesu. Znając go, można wyjechać na staż lub do pracy za granicę, a także w Polsce utrzymywać kontakty międzynarodowe z partnerami z zagranicy. Angielski jest językiem wielu międzynarodowych wydarzeń, jak Igrzyska Olimpijskie, Oscary, Wybory Miss Świata czy konferencji, na których pojawiają się światowej sławy specjaliści. Jest przy tym stosunkowo łatwy do nauczenia. W przeciwieństwie do polskiego – nie ma zmiennych końcówek rzeczowników, czasowniki nie mają tylu form odmiany, a gramatyka jest bardzo prosta. Jest również podobny do wielu innych języków, dlatego znajomość angielskiego jest już pierwszym krokiem do kontynuacji rozwoju lingwistycznego. Co ważne, nawet mieszkając i pracując w Polsce trudno obyć się bez niego, bo jeśli tylko na wydarzeniu pojawiają się obcokrajowcy, to trudno wymagać od nich, by mówili po polsku. Dlatego automatycznie przechodzimy na angielski, jak choćby w przypadku Światowych Dni Młodzieży również polscy wolontariusze mówili po angielsku w Radomiu.
Gdzie się uczyć?
W mieście dostępnych jest wiele szkół językowych oferujących grupowe zajęcia z angielskiego nawet od kilkudziesięciu lat. Ważne jednak, aby o kurs był dostosowany do uczestnika, a nie on musiał dostosowywać się do kursu. Tylko wtedy nauka może być efektywna i przyjemna, a uczestnik, zwłaszcza dorosły, może znaleźć w sobie motywację do nauki. Wśród
szkół angielskiego w Radomiu ciekawą ofertę prezentuje
Speak-Up, gdyż w każdym calu dopasowuje swoją ofertę do oczekiwań klienta. Ma ofertę pracy grupowej i indywidualnej, nauki na komputerze metodą e-learningu i tradycyjnych ćwiczeń, skupienia się na gramatyce i na konwersacjach, przygotowuje do codziennego mówienia i do zdania egzaminów międzynarodowych dla uzyskania certyfikatu potwierdzającego kompetencje. Dzięki tym wszystkim metodom pracy, każdy uczestnik może stworzyć swój indywidualny model nauki. Wszystko po to, aby nauka języka angielskiego była skuteczna i przyczyniała się do rozwoju.