„Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia”. Wystawa w Muzeum im. Jacka Malczewskiego uczy i bawi

9 lutego 2023

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu można oglądać od dzisiaj wystawę „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia” , która została przygotowana w 2014 r. przez „Grodzisko” w Sopocie, oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Po raz pierwszy w historii muzealnictwa polskiego połączyła archeologię z komiksem.  

 

 

Ponad 50 lat temu w 1972 r. na łamach lokalnej popołudniówki „Wieczór Wybrzeża” rozpoczęła się publikacja nowego komiksu Janusza Christy. Wkrótce Kajko i Kokosz trafili na łamy gazety „Świat Młodych”, magazynu „Relax” oraz do wydań albumowych. Cała Polska poznała i pokochała twórczość Janusza Christy.

Dwa światy

Ekspozycja porównuje dwa światy znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych na kadrach komiksów Janusza Christy. Tego typu wystawa była i jest nietypowa, dlatego wśród „konserwatywnego grona muzealników - archeologów” pomysł nie wzbudził szczególnego zachwytu, odwrotnie niż wśród miłośników polskiego komiksu.

W gablotach znalazły się bezcenne eksponaty archeologiczne, a na planszach równie bezcenne poczucie humoru i przygodę. Wystawę tę oprócz pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku tworzą Wojciech Łowicki, znany promotor komiksu w Polsce, Paulina Christa, wnuczka oraz dziedziczka artysty oraz pasjonaci twórczości Janusza Christy działający w ramach bloga „ Na plasterki!”.

Janusz Christa, mistrz polskiego komiksu, przez lata zapraszał nas w świat słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach, wspaniale łączył historię naszej ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór czy architekturę z przygodami towarzyszącymi postaciom z komiksów.

Bawiąc – uczyć

- Do zabawy w odkrywanie świata Kajka i Kokosza oraz podróży w czasie do krainy Słowian chcemy zaprosić nie tylko  poprzez wystawę prezentującą cenne i wyjątkowe zabytki, pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Wystawa ma, zgodnie z klasyczną doktryną dobrego komiksu, bawiąc – uczyć. Anegdota przewijać ma się tutaj z wiedzą historyczną, najzabawniejsze sceny z komiksów z opisem prawdziwych wydarzeń, jakie rozegrały się dawno temu na ziemiach naszego kraju. Przeznaczona jest dla przedstawicieli wszystkich pokoleń, bez wyjątku. Z jednej strony ma charakter edukacyjny, a z drugiej, poprzez swój wymiar sentymentalny, zainteresuje dorosłych widzów – tych, których komiks ten bawił i uczył przed laty.

Prezentowane materiały archeologiczne pochodzą z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wystawa została uzupełniona  archiwalnymi komiksami z prywatnych zbiorów Grzegorza Wójcika, Sławomira Zawadzkiego i Mariusza Króla oraz rekonstrukcjami ubioru średniowiecznego wykonanymi przez Monikę Kępkę.

 

 

Tags