Karetka bariatryczna dla radomskiego pogotowia ratunkowego. Zakup wsparł marszałek

26 maja 2022

Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Radomiu otrzymała nowoczesną karetkę bariatryczną. Ambulans jest przystosowany do transportu osób z dużą otyłością. Jego zakup był możliwy dzięki wsparciu samorządu województwa.

 

 

fot. Anna wróblewska/UM Radom

 

Ambulans jest wyposażony w specjalnie wzmocnione urządzenia, którymi można bezpiecznie transportować, ale też ratować zdrowie i życie chorych ważących nawet 300 kg.

Pacjent ważył 400 kg

Otyłość olbrzymia to coraz większy problem cywilizacyjny. Pacjenci, którzy ważą kilkaset kilogramów chorują i często wymagają transportu do szpitala. Piotr Kowalski, dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego zwraca uwagę, że najcięższy pacjent, z którym ratownicy mieli do czynienia radomskiego pogotowia ważył ponad 400 kg. - Aby bezpiecznie się takimi osobami zająć, potrzeba specjalnego sprzętu. Jeden taki ambulans był już w naszym pogotowiu, teraz dostaliśmy drugi. To specjalistyczna karetka, która ma standardowe wyposażenie, ale są w nim także specjalne wzmocnione nosze zintegrowane z transporterem elektrycznym, nosze podbierakowe, deska ortopedyczna. Jest defibrylator, respirator, pompa infuzyjną. Jest też specjalny wózek kardiologiczny wyposażony w gąsienice - opisuje dyrektor Kowalski.

- To zdecydowanie ułatwia transport pacjentów z otyłością olbrzymią. Właściwie jeden ratownik może dzięki takiemu fotelowi przewieźć pacjenta do karetki - zapewnia Mariusz Wielocha, ratownik radomskiego pogotowia.

Niektórzy się nie mieszczą

- Niektórzy pacjenci z otyłością olbrzymią nie mieszczą się do tradycyjnego ambulansu. Jest naprawdę duży problem, żeby taką osobę przewieźć do szpitala - przyznaje Piotr Kowalski.

- To druga taka karetka na Mazowszu, cieszę się, że udało się ją zakupić dla Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego - mówił Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

Prezydent Radosław Witkowski przypomina, że w ostatnich latach dla radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego zakupiono już 18 nowych karetek. - To nie koniec, mamy zabezpieczone pieniądze na kolejny ambulans - zapowiada.

Nowa karetka bariatryczna kosztowała około 800 tys. zł.

kat, bdb

 

 

 

 


To kolejne wsparcie dla RSPR w Radomiu, w ciągu ostatnich kilku lat Stacja wzbogaciła się o 18 nowych karetek, w planach są kolejne zakupy, w tym również sprzętu medycznego

Tags