• wiadomości
 • wydarzenia
 • kultura
 • rozrywka

Karta EKUZ – najczęściej zadawane pytania

8 lutego 2021

Zagraniczne wyjazdy nikogo już nie dzisiaj nie dziwią i są dla wielu obywateli Polski całkowitą normalnością. W tym artykule opowiemy Ci o ubezpieczeniu EKUZ oraz odpowiemy na najczęściej zadawane pytanie dotyczące tej formy ochrony.


 

Jesteś z Radomia? Sprawdź, gdzie wyrobić EKUZ

Zasadniczo kartę EKUZ powinieneś wyrobić w oddziale NFZ zgodnym z Twoim miejscem zamieszkania. Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, gdzie zaopatrzyć się w kartę w Radomiu, to wejdź na serwis: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-radomiu/. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje.

Kto może korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do programu EKUZ mogą przystąpić wszystkie osoby, które są ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Chodzi więc przede wszystkim o:

 •   pracowników oraz przedsiębiorców,
 • osoby, które dobrowolnie ubezpieczyły się w NFZ,
 • członków rodzin ubezpieczonych w NFZ,
 • emerytów i rencistów,
 • osoby uczące się lub studiujące w krajach UE,
 • osoby, które zostały oddelegowane przez swoje, pracodawcę do pracy poza granicami kraju.

Ile jest ważna karta EKUZ?

Ważność Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest zależny od statusu osoby ubezpieczonej. Obecnie wygląda to w sposób następujący:

 • do 5 lat – emeryci, dzieci, uczniowie do 18 roku życia,
 • do 3 lat – pracujący, przedsiębiorcy, osoby pobierające zasiłek przedemerytalny,
 • do 18 miesięcy – renciści, członkowie rodziny osób ubezpieczonych, uczniowie powyżej 18 roku życia, studenci,
 • do 2 miesięcy – bezrobotni zarejestrowania w urzędzie pracy.

Czy istnieje możliwość przedłużenia ważności karty EKUZ?

Zasadniczo nie ma takiej możliwości, ale jeśli w trakcie ważności obecnej karty złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu, zachowasz ciągłość ubezpieczenia i nie będziesz miał przerwy w ochronie.

Gdzie jest ważna karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Możesz więc skorzystać z karty EKUZ w: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Liechtensteinie, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, a także na Cyprze, Litwie, Łotwie, Malcie, Węgrzech, Słowacji oraz we Włoszech. Karta EKUZ obejmuje również swoim działaniem terytoria francuskie (Gwadelupę, Martynikę, Reunion i Gujanę Francuską), hiszpańskie (Majorkę, Minorkę, Ibizę i Wyspy Kanaryjskie), a także portugalskie (Azory i Maderę).

Czy karta EKUZ działa na terenie RP?

Tak, ale nie dla Polaków. Zamysłem stworzenia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego było zagwarantowanie ochrony osobom, które nie przebywają swoim macierzystym kraju.

Ile trwa zdobycie karty EKUZ?

Czas przetwarzania wniosku jest ściśle zależny z metodą, jaką został złożony. Najszybciej otrzymasz kartę, jeśli zaniesiesz wniosek osobiście do najbliższego oddziału NFZ. Nieco dłużej przyjdzie Ci poczekać przy przesyłce dokumentów pocztą elektroniczną lub tradycyjną. W takim trybie termin przetwarzania wniosków to nawet 10 dni roboczych. Dowiedz się więcej tutaj: https://ekuz.com.pl/

EKUZ a polisa turystyczna

Karta EKUZ jest bardzo dobrym sposobem na ochronę podczas zagranicznego wyjazdu, ale powinna stanowić raczej dodatek do pełnoprawnej polisy turystycznej. Zakres pomocy, jaką możesz uzyskać z kartą EKUZ, jest bowiem nieporównywalnie mniejszy niż ten, które gwarantuje ubezpieczenie podróżne. Jeśli jednak zależy Ci na kompleksowej ochronie oraz pewności w każdej sytuacji, to najlepszym rozwiązaniem może okazać się wyrobienie karty EKUZ oraz zaopatrzenie się w polisę turystyczną. Z takim pakietem będziesz mógł spać spokojnie.

Tags