Kaziki do święto patrona Radomia. W tym roku w ciągu 10 dni będzie moc wydarzeń

27 lutego 2024

Aż 10 dni potrwają tegoroczne Kaziki i będą obfitować w szereg różnorodnych wydarzeń. Na bogaty program święta miasta złożą się zarówno klasyczne akcenty, takie jak Wielki Test Wiedzy o Radomiu, ale także atrakcje dedykowane rodzinom i najmłodszym mieszkańcom miasta. Kaziki 2024 odbędą się w dniach 1-10 marca.

 

Wystąpi Camerata Cracovia

 

Radomskie „Kaziki” są świętem miasta przywołującym postać jego patrona, św. Kazimierza Jagiellończyka (1458-1484). Królewicz, zasiadając na zamku w Radomiu w latach 1481-1483, z ramienia swego ojca – króla Kazimierza IV – sprawował rządy nad Koroną. Wielu historyków skłania się do twierdzenia, że miasto nad Mleczną pełniło wówczas funkcję nieformalnej stolicy Polski.

Coroczne obchody święta przybierają postać wielu różnorodnych wydarzeń kulturalnych, przypominających bogate dzieje miasta, wzbudzających dumę mieszkańców z własnej historii oraz rozpalających zainteresowanie najmłodszych ojczystym dziedzictwem. Na stałe w program „Kazików” wpisał się już m.in. Wielki Test Wiedzy o Radomiu, który w tym roku odbędzie się po raz 11.

Co wiemy o Radomiu?

- Trzyosobowe drużyny reprezentujące różne stowarzyszenia, instytucje, urzędy lub grupy nieformalne zmierzą się w tym roku z trzydziestoma sześcioma pytaniami podzielonymi na trzy rundy, których stopień trudności rośnie. Zdobycie kompletu punktów to nie lada wyzwanie – dotychczas nie udało się to żadnej drużynie biorącej udział w przygotowanych przez Resursę zmaganiach – przypomina Paweł Puton z Resursy Obywatelskiej.

W tegorocznej odsłonie testu zmierzą się następujące drużyny: Grodu Piotrówka, Lewicy, Posła Konrada Frysztaka, Prezydenta Radomia, Samorządu Województwa Mazowieckiego,  Zielonej Akcji i Radomskich Mostów, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej w Radomiu, Klub Turystyki Rowerowej PTTK Orkan, Muzeum im. Jacka Malczewskiego, MZDiK Radom, NOT Radom, PTTK oddział „Łucznik” Radom, pub Nasza Szkapa, Radom.Retrospekcja, Radomska Szermierka Klasyczna, RKS Broń Radom, Samozwańcza Grupa Miłośników Resursy, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oddział Radom.

Nagroda za dokonania

Symbolem Kazików stała się już Nagroda im. św. Kazimierza, przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie popularyzacji historii i tradycji Radomia oraz dziedzictwa kulturowego naszego miasta. W tym roku Komisja Konkursowa nominowała następujące osoby lub stowarzyszenia (w kolejności alfabetycznej): prof. Dariusz Kupisz, Hubert Ogar, Radomskie Towarzystwo Naukowe, Grzegorz Siek, Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Radomia, Robert Wiraszka.

Tegoroczną imprezę zainauguruje wernisaż wystawy Karola Łukasiewicza „Patrz na plakat!”. Na ekspozycji znajdą się plakaty artysty, które Karol Łukasiewicz przygotował w Resursie Obywatelskiej w ostatnich latach.

W ramach Kazików 2024 zostaną zorganizowane warsztaty dla dzieci ze szkół podstawowych. W programie są m.in. zajęcia genealogiczne, kaligraficzne i heraldyczne.

Imprezie towarzyszą koncerty, spotkania i promocje regionalnych wydawnictw. Od kilku lat „Kaziki” mają także wymiar familijny, a to dzięki rodzinnym quizom o mieście czy spektaklom teatralnym. W tym roku podczas obchodów święta miasta odbędzie się także premiera kolejnej publikacji Resursy Obywatelskiej przeznaczonej dla dzieci "Zabawnika Resursy”.

 

PROGRAM

1 marca

godz. 18.00 – Wernisaż wystawy Karola Łukasiewicza (wstęp wolny).

3 marca

godz. 15.00 – XI Wielki Test Wiedzy o Radomiu
godz. 17.00 – Wręczenie Nagrody im. św. Kazimierza
Obydwa wydarzenia uświetni koncert Zespołu Muzyki Dawnej Viatores (wstęp wolny).

4 marca

godz. 12.00 – Msza św. odpustowa w Bazylice św. Kazimierza na Zamłyniu.

4-8 marca

godz. 10.00-14.00 – Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych (wstęp płatny 20 zł, obowiązują zapisy):
– kaligraficzne W kajecie św. Kazimierza
– genealogiczne Znajdź pradziadka rycerza
– heraldyczne Zaprojektuj swój herb.

6 marca

godz. 16.00 – Panel dyskusyjny Wokół publikacji regionalnych połączony z promocją I i II tomu monografii Dzieje Radomia oraz wydawnictwa Herb Radomia w świetle nowych badań. Wydarzenie przygotowane we współpracy z Radomskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli (wstęp wolny).

8 marca

godz. 18.00 – Koncert muzyki dawnej w wykonaniu Camerata Cracovia i Zespołów Kameralnych uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu (wstęp z zaproszeniami).

9 marca

godz. 10.00-14.00 – V Regionalny Zlot Kolekcjonerski (wstęp wolny).

10 marca

godz. 11.00 – Bieg Kazików 2024. Szczegóły na www.radombiega.pl.
godz. 16.00 – Bajkowa niedziela: spektakl Teatru Gargulec pt. Nowe przygody Smoka Wawelskiego (wstęp za zaproszeniami)
godz. 17.00 – III Mały Test Wiedzy o Radomiu (wstęp za za;proszeniami)
godz. 17.30 – Prezentacja "Zabawnika Resursy" (wstęp za za;proszeniami).

Tags