Kobiety więcej odwagi!

1 grudnia 2008
- Spora część kobiet boi się mammografii albo nie zdaje sobie sprawy z jej dobrodziejstw. Panie badajcie się, bo może być za późno! – apelują nie tylko lekarze. W Radomiu rozpoczął się Tydzień Inicjatyw Pozarządowych. Korzystajcie z takich badań - apelują organizatorki

Tydzień to cykl imprez organizowanych przez magistrat, które mają promować działalność sektora pozarządowego. Dzięki takim akcjom organizacje mogą łatwiej dotrzeć z informacjami do radomian. Dziś w Urzędzie Miejskim można było wykonać wiele badań m.in. ciśnienia tętniczego, poziomu cukru we krwi oraz mammograficzne. Ostatnie jest zdaniem ekspertów najlepszą metodą wykrywania i w konsekwencji walki z rakiem piersi. – To najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet, nieleczony prowadzi do śmierci. Wiem, że ludzie idą do lekarza jak coś ich zaczyna boleć, kiedy czują się gorzej niż zwykle. Ale ta choroba nie daje dużej szansy na wyleczenie, gdy rak jest zaawansowany. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Kobiety po 40 roku życia powinny je zrobić jak najszybciej! – apeluje dr Barbara Paczwa, która dziś wypisywała kobietom w UM skierowania na badanie.

Chętnych nie brakowało, dlatego kobiety zapisywano także na piątek. Z bezpłatnego badania może skorzystać 80 pań. – Dziś przyszło około 40, na piątek mamy już 28 kolejnych. To dobra frekwencja, a ma na nią duży wpływ to, że badamy kobiety już od 40 roku życia. Tymczasem NFZ refunduje badania paniom tylko powyżej pięćdziesiątki -  podkreśla Anna Lis z Caritas diecezji radomskiej.

Panie, które czekały przed mammobusem doskonale wiedzą, że badania nie należy się obawiać, a zwlekanie z jego wykonaniem to igranie z losem. – Każdy miesiąc ma znaczenie. Im wcześniej się wykryje zmiany nowotworowe tym lepiej, wtedy szansa na wyleczenie jest ogromna. Samo badanie trwa kilka minut, jest zupełnie bezbolesne – przekonuje pani Agnieszka, pracownica UM. Jej koleżanki potwierdzają te słowa. – Wmawianie sobie, że mi nic nie grozi to błędne myślenie. Każda z nas jest zagrożona, korzystajmy z takich akcji – mówią zgodnie.

Mammobus będzie na radomianki czekał przed urzędem przy ul. Kilińskiego także w piątek w godz. 10 – 14. Pula 80 darmowych badań nie została jeszcze wyczerpana.

(gmar)