„Koksownik”: zimowy i kobiecy

7 grudnia 2011
To już V edycja Zimowego Przeglądu Filmowego "Koksownik". Elektrownia, która jest organizatorem imprezy, zaprasza do kin od 12 do 15 grudnia. Hasłem przewodnim tegorocznego programu jest kobieta i jej sytuacja w dzisiejszym świecie. Projekcje odbywać się będą w Heliosie i Multikinie.


Nazwa przeglądu nawiązuje do stanu wojennego Choć formuła przeglądu ewoluuje, prezentowane w ramach "Koksownika" filmy niezmiennie koncentrują się na problemach łamania praw człowieka, dyskryminacji i nadużywania władzy. Charakterystycznym elementem nawiązującym do tytułu i podkreślającym ideę tej imprezy są koksowniki – symbole grudnia ’81, które, by podtrzymać tradycję, zapłoną w dniu otwarcia przed kinem Helios.

Program w każdej edycji budowany jest wokół jednego tematu przewodniego. W tym roku jest nim rola kobiety we współczesnym świecie. Wśród dziesięciu zaplanowanych filmów dominują obrazy polskich twórców, głównie kobiet. Przegląd otworzy dokumentalna opowieść o Annie Walentynowicz, działaczce wolnych związków zawodowych i współzałożycielce NSZZ Solidarność. Na uwagę zasługuje film Barbary Sass – specjalistki kina kobiecego, która opowiada o kontrowersyjnej historii buntu sióstr w zakonie ("W imieniu diabła"). Z kolei debiutantka Anna Jadowska ("Z miłości") pokazuje do jakich granic można się poświęcić z miłości. W programie znalazła się również historia młodej, wyzwolonej kobiety wkraczającej w dorosłość w dzisiejszym, zmieniającym się świecie ( "Ki" z Romą Gąsiorowską). Kobiece spojrzenie na współczesny nazizm ukaże natomiast obraz "Krew i honor".

Nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących. Gościem przeglądu będzie Konrad Zarębski z miesięcznika „Kino”, który wygłosi prelekcję zwiazaną z przewodnim tematem przeglądu. W kinie Helios, z okazji piątej, jubileuszowej edycji imprezy, będzie można obejrzeć wystawę fotografii i plakatów promujących przegląd w poprzednich latach.

Program "Koksownika"


Kino Helios
12 grudnia
- godz. 17.30 - otwarcie przeglądu przed kinem HELIOS - pokaz plenerowy filmu "Anna Proletariuszka", reż.  Marek Ciecierski i Sławomir Grünberg, Polska 1980/81, i prelekcja Konrada J. Zarębskiego - krytyk miesięcznika "Kino". Następnie radomska premiera: "W imieniu diabła", reż. Barbara Sass-Zdort, Polska 2011.
- godz. 20.30  - "Krew i honor", reż. David F. Wnendt, Niemcy 2011
- godz. 22.15 - "Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie", reż. Radu Jude, Holandia, Rumunia 2009.

Multuikino
13 grudnia
- godz. 18.30 - "Z miłości", reż. Anna Jadowska, Polska 2011, (od 18 lat).
- godz. 20.30 - "Happy, happy", reż. Anne Sewitsky, Norwegia 2010.

14 grudnia
- godz. 18.30 - "Ewa", scen. i reż. Adam Sikora i Ingmar Villqist, Polska 2010.
- godz. 20.30 - "Kobiety bez mężczyzn", scen. i reż. Shirin Neshat i Shoja Azari, Niemcy,  Austria, Francja 2009.

15 grudnia
- godz. 18.30 - "Ki", Leszek Dawid, Polska 2011.
- godz. 20.30 - "Drugie życie Lucii", reż. Stefano Pasetto, Argentyna 2010, 93' (od 18 lat)

Bilety w cenie 12 zł (jeden film) i 27 zł (trzy filmy) już do nabycia w Elektrowni (ul. Domagalskiego 5) oraz bezpośrednio przed seansami. Na film "Anna Proletariuszka" wstęp wolny.

(kat)

Fot.: MCSW Elektrownia

Zobacz też na www.elektrownia.art.pl