Kolędy i pastorałki w Resursie

11 stycznia 2008
Tłumy widzów oblegały Resursę; jeszcze nigdy Festiwal Kolęd i Pastorałek nie cieszył się takim zainteresowaniem publiczności. Sprawił to także z pewnością występ gwiazdy imprezy - Golec uOrkiestry.Śpiewa

Międzydiecezjalna impreza odbywała się po raz szósty. Ogółem uczestniczyło w niej aż 3 tysiące wykonawców. Przesłuchania finałowe odbywały się w Radomiu, Pionkach, Skaryszewie, Skarżysku Kamiennej, Opocznie i Starachowicach - tu śpiewało 179 solistów i zespołów. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 31 uczestników, wybrano spośród  nich dwunastkę najlepszych.

Grand Prix Festiwalu zdobył zespół wokalny „Razem” z Lipskiego Centrum Kultury. W grupie wiekowej poniżej 13 lat I nagrody nie przyznano, II otrzymała Ola Czapla z Publicznej Szkoły Podstawowej w Radomiu, III – zespół Sarabanda z Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu.left

W kategorii wiekowej powyżej 13 lat I nagrodę zdobyła Marta Rdzanek z Resursy Obywatelskiej,
II nagrodę zespół Gospel z Młodzieżowego Domu Kultury w Radomiu, a dwie III – zespół El Fuego z Klubu Garnizonowego w Nowym Gliniku i zespół wokalny z Gminnego Ośrodka Kultury w Bliżynie.

Wyróżnienia otrzymali: grupa Wan Way z Kielc, zespół wokalny „Duzi kolędnicy” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Skaryszewie, Dariusz Bernatek z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szydłowcu oraz zespół „Relaks” ze Stowarzyszenia Seniorów „Barwy Życia” z Pionek.

Impreza w Resursie zgromadziła wielu znamienitych gości. - Tego wieczoru chcemy wszyscy naszym śpiewem ogrzać Boże dziecię – mówił do wykonawców i publiczności biskup Zygmunt Zimowski.- Tak, abyśmy mogli ten żar nosić w sobie przez cały rok. A pomogą nam w tym laureaci festiwalu i bracia Golcowie...bottom

Przed publicznością jeszcze raz zaprezentowali sie laureaci festiwalu. Kolędę „Chwała na wysokości” śpiewał zespół „Sarabanda” z Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu, „Cichą noc” przypomniała Ola Czapla. Bardziej nowoczesny utwór „Uciekali” wykonał zespół wokalny z Bliżyna. Oklaski zebrał „Gospel” z Młodzieżowego Domu Kultury w Radomiu a także Marta Rdzanek, która wykonała kolędę ”Nie było miejsca w gospodzie...”. Koncert zakończył laureat Grand Prix  - zespól wokalny z Lipskiego Centrum Kultury.

Na deser widownia otrzymała bardzo żywiołowy występ braci Golców z zespołem. Zaśpiewali nie tylko kolędy i pastorałki, ale także inne znane utwory ze swego repertuaru. Jeszcze raz okazało sie, że Golec uOrkiestra w Radomiu może liczyć na serdeczne przyjęcie, takie samo jak zgotowano muzykom podczas poświątecznego występu w katedrze.

Fot.: Marian Strudziński