Kolejna (realna?) szansa na rewitalizację dawnej siedziby Fabryki Broni? Prezydent Witkowski rozmawiał w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

29 lutego 2024

Dawna siedziba Fabryki Broni ma wreszcie szansę na rewitalizację  – uważa prezydent Radomia Radosław Witkowski, który wizję przywrócenia życia zabytkowemu budynkowi przedstawił w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmawiał na ten temat z szefem kancelarii Janem Grabcem i koordynatorem służb specjalnych, byłym ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem.

 

Prezydent rozmawiał m.in z ministrem Grabcem (fot. Facebook/Radosław Witkowski)

 

Prezydent poinformował o swojej wizycie KPRM na profilu w mediach społecznościowych. "Rewitalizacja dawnego budynku Fabryki Broni to projekt, którym politycy Prawa i Sprawiedliwości mamili nas przez wiele lat. Dziś sprawa jest we właściwych rękach. O możliwościach realizacji tego projektu rozmawiałem dziś z szefem Kancelaria Premiera Janem Grabcem, a także Tomasz Siemoniak, członkiem Rady Ministrów. Powodzenie takich inwestycji zależy od dobrej współpracy na linii samorząd - rząd. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli przekazać mieszkańcom Radomia wiele nowych, dobrych informacji" - napisał Witkowski.

Długa historia "mamienia"

Używając zwrotu, że w sprawie rewitalizacji dawnego Łucznika, politycy Prawa i Sprawiedliwości "mamili nas przez wiele lat" Radosław Witkowski miał zapewne na myśli liczne zapowiedzi modernizacji obiektu składane przez rządzącą przez osiem lat partię. Sięgają one jeszcze 2018 r.

Przypominamy tę historię, przytaczając fragmenty artykułów, które publikowaliśmy na ten temat Na MojRadom.pl

Czerwiec 2018 r.

Dawna siedziba Fabryki Broni zostanie zrewitalizowana. Agencja Rozwoju Przemysłu, która jest właścicielem obiektu, podpisała umowę z firmą Grafit Architekci na wykonanie koncepcji projektowej budynku. Ma ona przywrócić historyczne znaczenia powstałego w 1925 roku gmachu.

Rewitalizacja budynku znajdującego się na byłych terenach zakładów zbrojeniowych to pierwszy etap realizacji ogólnopolskiego Programu Fabryka. Jego celem jest zapewnienie warunków rozwoju dla firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych.

Koncepcja wraz z programem funkcjonalno-użytkowym obejmie zagospodarowanie nieruchomości o powierzchni prawie 18 tys. m kw przy ul. Przemysłowej. Zakłada się, że parter obiektu zostanie przeznaczony na usługi, natomiast pozostała część na powierzchnie biurowe. Projekt musi uwzględnić historyczne znaczenie budynku i jego symbolikę dla Radomia.

14 września 2018 r.

Dawny budynek Fabryki Broni przy ul. Przemysłowej zostanie poddany rewitalizacji. W obiekcie znajdzie się centrum biznesowe miasta. Agencja Rozwoju Przemysłu, która jest właścicielem historycznej siedziby „Łucznika”, planuje w listopadzie ogłosić przetarg na przeprowadzenie prac.

23 lipca 2019 r.

Rozpoczęły się prace rozbiórkowe w dawnej siedzibie Fabryki Broni na terenach przyległych do ul. 1905 Roku. W tym miejscu powstanie nowoczesny budynek biurowy, tzw. klasy A, który będzie pełnić funkcję centrum usług biznesowych. Inwestorem jest Agencja Rozwoju Przemysłu.

20 maja tarnobrzeski oddział Agencji Rozwoju Przemysłu ogłosił przetarg na wykonanie rozbiórek budynków obróbki cieplnej dawnej hartowni i przybudówek do gmachu głównego „Łucznika” . - Na początku lipca podpisaliśmy umowę z wykonawcą – firmą Tree Capital, zaś 15 lipca firma przejęła teren budowy i rozpoczęła prace przygotowawcze. Zgodnie z harmonogramem zakończenie robót planowane jest do 30 września - informuje Adam Kuśnierz, dyrektor oddziału ARP w Tarnobrzegu.

Zgodnie z zapowiedziami z października 2018 roku (w kampanii samorządowej), m.in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz, nowy obiekt będzie miał prawie 18 tys. m kw powierzchni. Dobrze płatną pracę ma tu znaleźć ponad 2 tys. osób.

10 listopada 2020 r.

„Z ogromnym rozczarowaniem oraz niepokojem w imieniu mieszkańców Radomia oraz kilku pokoleń pracowników Fabryki Broni przyjmujemy doniesienia o przygotowaniach do wyburzenia historycznej siedziby Fabryki Broni” – piszą w liście m.in. do premiera przedstawiciele dziewięciu organizacji.

Sygnatariusze listu żądają, by Agencja Rozwoju Przemysłu, która jest właścicielem obiektu wycofała się z pomysłu zburzenia budynku Fabryki Broni. Radomscy społecznicy uważają, że odrestaurowany gmach mógłby służyć w przyszłości za siedzibę przyszłego (nowego) urzędu wojewódzkiego.

Przypomnijmy: ARP początkowo zapowiadała modernizację istniejącego budynku fabryki. Ale, jak ostatnio tłumaczyła "ze względu na zmianę uwarunkowań technicznych i rynkowych wpływających na brak biznesowej zasadności jej realizacji" zmieniła swoje plany.

12 kwietnia 2021 r.

- Żadna z zapowiadanych inwestycji ARP w ramach projektu „Fabryka” nawet się nie rozpoczęła. Dotyczy to nie tylko Radomia, ale także Zamościa, Elblągu, Mielca i Stalowej Woli – alarmuje poseł Konrad Frysztak (Platforma Obywatelska). Twierdzi, że projekt był „wydmuszką polityczną” skalkulowaną na wybory w 2018 roku.

Przypomnijmy: Agencja Rozwoju Przemysłu zapowiadała, że w ramach projektu zrewitalizuje dawną siedzibę Fabryki Broni, która podniesiona do klasy biurowca klasy A, będzie dysponowała nowoczesnymi powierzchniami do wynajęcia. Później Agencja uznała, że stary budynek "Łucznika" jest w złym stanie technicznym i wycofała z urzędu miejskiego wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Następnie ARP poinformowała, że ma zamiar wyburzyć obiekt i w jego miejscu postawić całkiem nowy. Niemal jednocześnie budynkiem zainteresował się wojewódzki konserwator zabytków, który rozpoczął procedurę wpisywania fabryki do rejestru zabytków. Ostatnio - jak podał Konrad Frysztak - przedstawiciele ARP robili w Radomiu wizję lokalną i zapewniali, że nadal są zainteresowani rewitalizacja dawnej siedziby FB.

Nie wiadomo kiedy i za ile

A co dzieje się w sprawie biurowca w Radomiu? - Wiceminister rozwoju odpisał mi, że ARP jest w trakcie uzyskiwania zgód korporacyjnych na powołanie spółki celowej, która przeprowadzi proces rozbiórki budynków zlokalizowanych na terenach dawnej Fabryki Broni "Łucznik" oraz zrealizuje inwestycję polegającą na wypracowaniu koncepcji architektoniczno- urbanistycznej i zaprojektowaniu planowanego w tym miejscu centrum biurowo-konferencyjnego - mówi Konrad Frysztak.

bdb

 

Tags