Kolor, rytm i format

16 września 2007
Nową wystawę malarstwa Apoloniusza Węgłowskiego można oglądąć w Galerii  "Rogatka". Ekspozycja zawiera osiem obrazów. Dominują żywe barwy


Prace są przede wszystkim bardzo kolorowe, wyróżniają je żywe i doskonale dobrane barwy. Sam artysta mówi, że te obrazy stanowią syntezę podstawowych spraw, które nas otaczają m.in. pejzażu. - Malarstwo towarzyszy mi od zawsze. W swoich obrazach zawsze staram się być mądry, ale nie przemądrzały - podkreśla Apoloniusz Węgłowski. Jego obrazy - jak tłumaczy - powstają według ścisłego rytmu. - Najważniejszy jest kolor, przestrzeń i rytm. Tak samo jak w ciągu dnia towarzyszy nam rytm, bo przecież wszystkie czynności wykonujemy mechanicznie, według jakiegoś rytmu, jedne szybciej, inne wolniej. W ogóle wszystko jest częścią rytmu, dzień i noc - wyjaśnia.

Kolejnym charakterystycznym elementem prac jest format. Są one duże. - Format jest bardzo ważny i nie przypadkowo prace na tej wystawie są obszerne. Łatwo to wytłumaczyć. Ja po prostu bardzo dobrze czuję się w dużym formacie - mówi artysta.

Apoloniusz Węgłowski urodził się w 1951 r. w Piasecznie. Jest absolwentemwydziału malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zdobył dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Jest profesorem nazdwyczajnym, obecnie prowadzi pracownię malarstwa na ASP w Warszawie i wydziale sztuki w Radomiu. Jego prace oglądać można było na wielu wystawach m.in: w Łodzi, Warszawie, Chełmie i Radomiu. Artysta jest również laureatem wielu konkursów. Zdobył pierwszą nagrodę w III Międzynarodowym Biennale Miniatury 2004 w Częstochowie, jest laureatem Grand Prix V Triennale Współczesnego Rysunku Polskiego w Lubaczowie i wielu innych.